11. listopad byl vybrán symbolicky, neboť toho dne roku 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofracouzského města Compiegne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem. Tímto aktem byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Hlavními signatáři příměří byli vrchní velitel spojeneckých sil maršál Ferdinand Foch a německý zástupce Matthias Erzberger.
Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku. To má svůj původ v básni Na flanderských polích, kterou v roce napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě. Červené květy v té době pokrývaly hroby padlých na zapadni frontě. Připnutím symbolického květu si lidé připomínají hrdinství vojáků a vzdávají jim úctu.
K připomínce Dne veteránů patří také dvouminutové ticho, které odstartuje 11. 11. přesně v 11 hodin. Tento zvyk má svou tradici již od roku 1919 jako symbol uctění památky padlých vojáků.
V Česku podle organizace Post Bellum žije 373 válečných veteránů z druhé světové války, 31 válečných veteránů protikomunistického odboje, 14 653 novodobých válečných veteránů a další tisíce lidí, kteří v průběhu svého života aktivně bojovali za svobodu a demokracii.