Šumperk.info

zataženo zataženo, 22°C

Dnes je pondělí 21.4 a svátek má Alexandra

Aktuality:


21. srpen 1968: Do Šumperka vjely polské tanky

20. 8. 2022 v 01:10 - První tanky polské armády se na okraji Šumperka objevily nad ránem ve středu 21. srpna 1968. Zpráva o vstupu okupačních vojsk pěti spojeneckých armád Varšavské smlouvy ale dorazila do města už 20. srpna hodinu před půlnocí.

Před sedmou hodinou ranní se sešlo předsednictvo okresního výboru komunistické strany, která v té době držela veškerou moc ve státě. Okresní komunisté vyjádřili podporu vedení své strany, vládě a prezidentovi a vyzvali občany ke klidu a rozvaze, k zamezení provokací a k plnění úkolů na pracovišti. Už od nočních hodin bylo přerušeno telefonické spojení.

Velké napětí panovalo i v šumperské posádce tankového pluku, který měl tehdy sto pět profesionálních vojáků a asi 450 vojáků základní služby. Velitel posádky, podplukovník Josef Velecký dal povel připravit se k obraně. Tanky vyjely z hangárů a zaujaly pozice v rozích areálu.

Polské tanky zůstaly nejprve na Holubím vrchu, pak vjely do města, ale do centra se nedostaly. Na křižovatce u hotelu Grand jim cestu přehradil dav lidí. Kolona zůstala v ulici Československé armády. V davu se objevila gymnastka Věra Čáslavská, která byla tehdy v Šumperku na soustředění před olympiádou v Mexiku. Pustila se do ostré diskuze s polskými vojáky.

Poláci měli rozkaz obsadit město, ale vlastně to neudělali. Polský velitel s několika lidmi ze svého štábu přijel kolem poledne do kasáren. Poláci se chovali slušně, skoro jako by se omlouvali za svou přítomnost. Teprve na našem území se dověděli, že nejde o cvičení, ale že nás mají okupovat.

Podle Našeho slova, tehdejšího týdeníku Okresního národního výboru v Šumperku, se 23. srpna nacházelo v okolí Šumperka 30 tanků, 40 obrněných vozů a 200 jiných vozidel okupantů.

Poláci sice formálně stanovili svého velitele města, ten měl kancelář v dnešní budově hasičského sboru, ale do chodu Šumperka vůbec nezasahoval. Zůstali zhruba tři týdny v areálu rapotínské střelnice, kde je dnes skládka. Koncem září přišel rozkaz, že se česká posádka přesune do Kežmaroku. Její odsun začal 9. října a pro mnohé důstojníky to byla tragédie, protože v Šumperku měli rodiny a domů se pak dostávali na návštěvy jen jednou za čtrnáct dnů na víkend.

Sovětská armáda obsadila kasárna koncem října 1968 a její dočasný pobyt se protáhl na téměř 22 let. Odsun Rusů začal až 18. dubna 1990 a skončil 5. června toho roku. Česká posádka se už do Šumperka nevrátila a z vojenského areálu je dnes obytná a obchodní zóna.

Děkujeme za fotografie, které městu zapůjčil Martin Žarnay.

21 srpen v Šumperku, dav blukuje vjezd do centra města foto Martin Žarnay

21 srpen v Šumperku, tank před obchodní akademií foto Martin Žarnay

21 srpen v Šumperku, Wolkerova ulic foto Martin Žarnay


Autor: MÚ Šumperk Zdroj: https://www.sumperk.cz/cs/zivo...tanky.html

Reklama


Reklama

Komerční sdělení

Šumperk.info na Facebooku

Přidejte se k nám na facebooku.

Reklama

Reklama