Program klade důraz na českou bluesovou scénu. „Je to nejen proto, že si o české muzikanty naši pravidelní návštěvníci říkají, ale i z toho důvodu, že jsme chtěli českou bluesovou scénu po dlouhých měsících karantény podpořit,” říká ředitel festivalu Vladimír Rybička. Proto jsou oba hlavní doprovodné koncerty, tedy páteční odpoledne v H-clubu a sobotní Tematické odpoledne v Domě kultury sestaveny bez výjimky z domácích zdrojů, domácí kapely a hudebníci jsou zařazeni do večerních koncertních maratonů.
V hlavních večerních blocích zahraje Luboš Andršt, Blues Band Reunion se slovenským zpěvákem Peterem Lipou, tedy legendy žánru v klasické sestavě s Ondřejem Konrádem (harmonika) a Vladimírem Gumou Kulhánkem (baskytara), která se schází jen při velmi výjimečných příležitostech. V rámci koncertu oslaví Ondřej Konrád významné životní jubileum a bude pokřtěna životopisná kniha dramaturga festivalu Ondřeje Bezra a Luboše Andršta Ještě hraju vestoje. Kmotrem se stane Michal Prokop, který si s Blues Bandem také zazpívá. Na jednom z večerních hlavních koncertů vystoupí se svým Full Flavor Bandem také Marek Hlavica, kterého návštěvníci znají jako dlouholetého moderátora Blues Alive. Návštěvníci festivalu budou také svědky hned tří křtů nových alb - harmonikáře Charlieho Slavíka, kapel Band of Heysek a November 2nd.
Ze zahraničního programu čekají na diváky v Domě kultury legendy jako například přední představitel chicagského blues, vynikající slidekytarista Lil' Ed Williams, kytarista a zpěvák z Chicaga, někdejší člen doprovodné kapely Muddyho Waterse John Primer, funkový, jazzový a rhythm & bluesový saxofonista Pee Wee Ellis se svojí formací nebo slavný pianista a varhaník Bruce Katz s kapelou a harmonikářem Gilesem Robsonem. K dalším zahraničním hostům patří rakouský bluesový písničkář Hans Theessink, fenomenální maďarský harmonikář Mátyás Pribojszki s big bandem nebo jako objevy americký bluesový písničkář Jontavious Willis a chicagský kytarista a zpěvák Corey Dennison.
Blues Alive je největší mezinárodní festival svého žánru ve střední Evropě. Za 25 let své existence se propracoval k pozici světově uznávané přehlídky, respektované i v kolébce bluesové hudby, Spojených státech amerických. To se potvrdilo vloni, kdy Blues Alive získal od americké The Blues Foundation, zastřešující organizace svého žánru, nejvýznamnější ocenění, které může nehudebník získat, Keeping The Blues Alive Award. Zástupci organizátorů festivalu je osobně převzali v americkém Memphisu.
Blues Alive od svého začátku v roce 1996 představuje jak absolutní legendy blues, tak jeho současné největší hvězdy, ale vyhledává doma i v zahraničí také čerstvé objevy. Soustřeďuje se nejen na tradiční provedení bluesové hudby, ale i na nejrůznější výboje, hledačské projekty na bázi blues a hudbu, která s blues souvisí.