„Suchej únor se stal kampaní za ‘čistokrevnej život’, která pro mnoho účastníků neznamená jenom měsíční detox od alkoholu, ale celkovou očistu spojenou se zdravým životním stylem a s chutí udělat pro sebe něco smysluplného a možná i inspirovat ostatní,“ říká jeden z tvůrců kampaně Petr Šimandl. Pozitivní kampaň podle něj reaguje na skutečný problém. Alkohol, v němž se „rozpustila“ nejedna dobrá duše, je každodenním společníkem životů mnoha lidí. A právě díky kampani Suchej únor ve společnosti rezonuje otázka: Proč vlastně pijeme?
„Suchej únor nechce prohibici, ani nebojuje proti alkoholu jako takovému. Je to osvětová kampaň za zdravější a uvědomělejší život, do kterého patří i zpravidla umírněná konzumace. Je založená na skutečném problému, jenž v Česku máme. Tím je vysoká spotřeba alkoholu a s ní spojené negativní důsledky,“ vysvětluje Šimandl. Upozorňuje, že podle statistik má šest procent úmrtnosti v Česku na svědomí alkohol, podle dostupných dat je u nás přes milion lidí za hranou rizikového pití, podle WHO se v Česku vypije 14,4 litru čistého lihu na osobu a rok, 56 miliard korun jsou pak společenské náklady související s nadměrnou spotřebou alkoholu.
Z kampaně vyplývá, že Suchej únor nemá za cíl udělat z lidí abstinenty, ale její tvůrci si uvědomují, že je spousta těch, kteří problém s alkoholem reálně mají, a že je dobře tato témata otevírat. „Věříme zkrátka, že se měsíční abstinence stane užitečnou životní zkušeností, díky níž lidé poznají, že přestože stráví příjemný večer s dvojkou dobrého vína, budou vědět, že by to zvládli i s bylinkovým čajem,“ dodal tvůrce kampaně, jíž je věnován web www.suchejunor.cz.