Šumperk.info

polojasno polojasno, 12°C

Dnes je úterý 22.4 a svátek má Evženie

Aktuality:


Dny evropského dědictví v Šumperku

7. 9. 2020 v 10:59 - Září v Šumperku, ale i v celé České republice, už tradičně patří památkám a historii. Během Dnů evropského dědictví (12. – 15. září 2020) se zdarma otevřou veřejnosti památky, které nebývají běžně přístupné a v řadě z nich budou připraveni průvodci s informacemi o jejich historii a architektonickém vývoji. Kromě z předchozích ročníků již známých míst se letos budou zájemci podívat i do pravoslavného chrámu sv. Ducha či prozkoumat protiatomový kryt pod budovou bývalého žerotínského zámku. V knihovně se chystá přivítání nové knihy „Architekt Carl Seidl 1858–1936“ věnované tomuto významnému šumperskému rodákovi. Na tzv. „Točáku“ se bude konat Den řemesel a v areálu Střední zemědělské školy Festival medu.

Letošní DED v Šumperku začnou historickými prohlídkami v sobotu 12. září. Od deváté hodiny ranní bude u bočního vchodu do radnice připraven průvodce, který návštěvníky doprovodí až na ochoz radniční věže. „Odměnou za vystoupané schody jim bude úžasný výhled na okolí Šumperka i hřeben Jeseníků. A pokud bude počasí přát, instalovaným dalekohledem dohlédnou až na Praděd, Petrovy kameny nebo třeba přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně,“ říká Antonín Linet, koordinátor DED z oddělení kultury a vnějších vztahů šumperské radnice.

I tento rok bude v tzv. Geschaderově domě kromě stálé expozice „Čarodějnické procesy“ připraven průvodce, který zavede zájemce do jinak nepřístupných částí domu tak úzce spjatého s tragickými procesy a hony na čarodějnice. Otevřeny budou také šumperské kostely, již tradičně klášterní kostel Zvěstování Panny Marie a barokní farní kostel sv. Jana Křtitele, dále kostel sv. Barbory v Jiráskových sadech, evangelický kostel a starokatolický kostel. Zajímavou prohlídkou potěší rovněž pravoslavný chrám sv. Ducha postavený v byzantském slohu. Tento „nejmladší“ šumperský svatostánek nabídne nejen ukázku příznačné architektury, ale i v blízkém okolí ojedinělou sbírku pravoslavných ikon spjatou nejen se Šumperkem, ale i s celou Moravou.

Za velmi lákavou lze bezesporu považovat šanci nahlédnout do útrob Divadla Šumperk v doprovodu divadelní inspicientky ve vyhrazených hodinách. „Návštěvníci budou moci poznat divadlo i jinak než jen z hlediště. Podívají se do míst pro ně běžně nepřístupných – projdou například šatnami herců, pracovišti osvětlovače a kulisáků, všechna stanoviště důležitá pro každé představení. Uvidí místa, kde divadelní hry vznikají, kde se debatuje nad scénami. Je to jedinečná příležitost poznat kouzlo divadla z opačné strany“, upřesňuje ředitel divadla Matěj Kašík.

Vlastivědné muzeum v Šumperku se stejně jako v předcházejících letech do DED zapojí bezplatným zpřístupněním svých výstav v historické budově Pavlínina dvora. „K prohlédnutí bude výstava šumperského fotografa Josefa Pavlíčka ‚Šumperk kdysi‘ a výstava ‚Čas lovců a sběračů‘, přibližující život lidí starší doby kamenné na území dnešní Moravy. Otevřena bude také stálá expozice ‚Příroda a dějiny severozápadní Moravy‘,“ zve návštěvníky Eva Šebestíková z oddělení služeb veřejnosti šumperského muzea.

Bez povšimnutí by nemělo zůstat ani vikýřovické Muzeum silnic. „Vedle stálých expozic ‚Via Est Vita – Silnice je život‘, ‚Z historie a současnosti našich silničních mostů‘, ‚Po stopách bratří Kleinů‘ a venkovní expozice silničních mechanismů bude ke shlédnutí i další výstava, a to ‚Z Vídně na sever‘. Najdete ji v Malém výstavním sále našeho muzea a věnuje se stavbě železnic za dob císaře Ferdinanda“, popisuje program Alena Turková, vedoucí muzea.

Zajímavé nahlédnutí do nepříliš vzdálené minulosti nabídnou i prohlídky dnes již nepoužívaného protiatomového krytu s množstvím dobového vybavení. Ten se nachází pod budovou bývalého žerotínského zámku a průvodce ve vyhrazených časech malým skupinám zájemců přiblíží, jak takový objekt fungoval. Prohlídky budou začínat u vchodu z nádvoří „zámečku“.

Všechny příznivce zdravého pohybu jistě potěší, že druhou zářiovou neděli městem doslova proběhne ŠumpeRUN. Jde o druhý ročník běhu historickým centrem města, jehož loňská premiéra se setkala s nebývalým ohlasem. „Původní červnový start jsme kvůli celorepublikové situaci bohužel museli odložit, ale věříme, že nový termín – neděle 13. září – bude běžcům i divákům vyhovovat“, uvádí Bohuslav Vondruška z organizačního týmu závodu. Letošní novinkou budou štafety.

V úterý 15. září se ve velkém sále městské knihovny dočká uvítání nový titul „Architekt Carl Seidl 1858–1936“. Monografie mapuje rozsáhlé dílo tohoto vídeňského architekta pocházejícího z významné šumperské rodiny podnikatelů v textilním průmyslu. „Carl Seidl po sobě zanechal mnoho krásných staveb, a to nejen na rodném Šumpersku, ale také například v polské Lodži nebo v Chorvatsku. Výjimečnost jeho děl umocňuje styl, kterým tak trochu šel proti proudu tvorby soudobých architektů a inspiraci hledal v historii. V knize je mnoho aktuálních fotografií staveb, ty jsou navíc pro lepší porozumění doplněny i nově pořizovanými plány. Uvedení knihy se ujmou zástupci kolektivu autorů: prof. PhDr.  Pavel Zatloukal, Miroslav Ambroz, Markéta Kamená a Ivan Wahla,“ upřesňuje ředitelka šumperské knihovny Kamila Šeligová.

V době konání DED bude ke zhlédnutí ještě jedna výstava stojící za pozornost, a to v minigalerii informačního centra v budově divadla na Hlavní třídě. Moderní výtvarný styl kombinující různé techniky včetně použití airbrush pistole zde představí undergroundový výtvarník Martin Hojgr. Jeho streetartové výtvory je možné vidět i na fasádě budovy v areálu Střední odborné školy Šumperk, jeho sochařskou práci pak v nově otevřených prostorách baru Art Club v ulici Langrově. Velkoformátové obrazy včetně Martinovy nejnovější série na téma Vyhnání z ráje budou k vidění právě v informačním centru.

Také tento rok bude probíhat soutěž ve sbírání razítek z návštěvy památek. „Do letáku DED bude možné získat razítko ve vybraných památkách. Po získání osmi z deseti možných otisků razítek půjde soutěžící do Informačního centra Šumperk a po předložení správně vyplněného letáku si přímo na místě vylosuje jednu ze zajímavých cen. Letáky budou k dispozici v jednotlivých památkách nebo v informačním centru“, říká Antonín Linet.

Kdo bude mít zájem, může si putování po památkách zpestřit s Geofunem. Stačí si zdarma stáhnout mobilní hru „Není známka jako známka“ a pomoci Emmě a Robertovi Sieglovým najít ztracenou ochrannou známku. Za její úspěšné nalezení si šťastlivci budou moci v Informačním centru Šumperk vyzvednout drobnou odměnu.

Vstup zdarma je na křest v knihovně a do všech uvedených památek v sobotu 12. září. Další informace budou průběžně zveřejňovány na internetových stránkách a Facebooku Informačního centra Šumperk.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ 2020 – program:

Úterý 15. září 2020

Uvítání nové knihy „Architekt Carl Seidl 1858–1936“
Velký sál MěK T.G.M. Šumperk, 17:00

Sobota 12. září 2020

Radnice • 9–15 hod.

  • vyhlídky z věže

Geschaderův dům • 9–17 hod.

  • prohlídky expozice „Čarodějnické procesy“
  • komentované prohlídky domu

Kostel Zvěstování Panny Marie • 9–17 hod.

  • volné prohlídky kostela

Kostel sv. Jana Křtitele • 9–17 hod.

  • volné prohlídky kostela

Kostel sv. Barbory • 9–17 hod.

  • volné prohlídky kostela

Evangelický kostel • 9–17 hod.

  • volné prohlídky kostela

Starokatolický kostel sv. Jana Evangelisty • 9–17 hod.

  • volné prohlídky kostela

Chrám sv. Ducha • 9–17 hod.

  • volné prohlídky kostela

Zámek – prohlídky protiatomového krytu • 9:00, 9:30, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30 a 16:00 hod.

  • komentované prohlídky

Divadlo Šumperk • 9:00, 10:30 a 14:00 hod.

  • komentované prohlídky divadla a jeho zákulisí

Pavlínin dvůr – Vlastivědné muzeum v Šumperku • 9–17 hod.

Výstavy:

  • „Šumperk kdysi“ – fotografie Josefa Pavlíčka
  • „Čas lovců a sběračů“

Stálé expozice

  • „Příroda a dějiny severozápadní Moravy“

Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka • 1016 hod.

výstavy:

  •  „Z Vídně na sever“

stálá expozice:

  • „Via Est Vita – Silnice je život“
  • „Po stopách bratří Kleinů, stavitelů silnic, železnic a mostů“
  • „Z historie a současnosti našich silničních mostů“
  • venkovní expozice silničních mechanismů

Točák – Den řemesel • 9–13 hod.

  • prezentace řemesel učňovských a studijních oborů Střední školy železniční, technické a služeb, Šumperk

Areál SOŠ Šumperk – Festival medu • 9–13 hod.

  • prodej a ochutnávka medů, medová stezka pro děti, ukázka lidových řemesel a další

Neděle 13. září 2020

ŠumpeRUN


Autor: MÚ Šumperk Zdroj: https://www.sumperk.cz/cs/obca...rku-2.html

Reklama


Reklama

Komerční sdělení

Šumperk.info na Facebooku

Přidejte se k nám na facebooku.

Reklama

Reklama