„Poslední celková rekonstrukce budovy, na níž se mimo města a státu finančně podílely také Německo a sbírky od občanů obou zemí, proběhla v letech 1994 – 1995. V roce 2016 prošly částečnou opravou krovy a nyní jsme přistoupili k výměně šindelů, které byly již ve špatném stavu a vlivem zatékání by mohlo dojít k poškození krovů,“ vysvětlila důvody rekonstrukce Lenka Salcburgerová, vedoucí oddělení správy domovního majetku města.
Jaroslav Lakomý, jenž nabídl ve výběrovém řízení nejnižší cenu, 5,319 milionu korun, se v červenci pustil do demontáže stávající dřevěné krytiny, včetně laťování. „Po sejmutí krytiny bylo zjištěno, že krov je v pořádku a provedení výměn není nutné,“ podotkl Jaroslav Lakomý. Ten nyní postupně pokládá na nové latě ručně štípaný smrkový šindel, vyrobený v Beskydech. Na střechu o ploše zhruba sedm set metrů čtverečních ho přitom „padne“ téměř padesát tisíc kusů. Šindel je, stejně jako laťování, impregnován proti hnilobě a dřevokazným houbám.
Po pokládce pak bude střecha opatřena finálním konzervačním nátěrem. Po pěti letech by se měl nátěr obnovit a poté znovu aplikovat vždy po třech až pěti letech. Pravidelná údržba může životnost nové střechy prodloužit až na padesát let.
Součástí zakázky je i výměna všech klempířských prvků souvisejících s konstrukcí střechy, pískovcové hlavy komínů se mechanicky očistí a poté ošetří hydrofobním nátěrem, jenž odpuzuje vodu, a na střechu budou rovněž osazeny nové hromosvody. Vše by mělo být hotovo letos v září.
Na investici získalo město dvousettisícovou dotaci od Olomouckého kraje a především peníze z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón ministerstva kultury, konkrétně 1,123 milionu korun. Zbývající čtyři miliony půjdou z městské kasy.