Otevřený bude denně od 7:00 do 20:00. Ve zmíněných dnech navíc bude na přilehlá parkoviště u hřbitova a krematoria častěji zajíždět hlídka městské policie. Hlídkovou činnost na hřbitovech a v jejich okolí posílí rovněž státní policie. Svou pozornost zaměří nejen na dodržování veřejného pořádku, ale především na zloděje a vandaly, kteří se v okolí mohou pohybovat.
„Žádáme všechny návštěvníky hřbitovů, aby věnovali pozornost řádnému zabezpečení svých vozidel, aby zkontrolovali jejich uzamčení a nenechali na viditelných místech odložené žádné cenné věci, jež by se mohly stát lákadlem pro zloděje. Při návštěvě hřbitova je třeba také zvýšenou pozornost věnovat svým věcem a nenechávat například kabelku položenou na náhrobku,“ upozornila tisková mluvčí krajského policejního ředitelství Jiřina Vybíhalová.
Pokud lidé nemohou rodinný hrob například z důvodu karantény navštívit, mohou si objednat jeho úklid či květinovou výzdobu například u místní firmy Údržba zeleně a parků s.r.o., případně u květinářství, které má sídlo u krematoria. „Už jsme několik podobných zakázek měli, jsme schopni zajistit vše kromě kamenických prací. Stačí když nám zájemce zavolá, sdělí jméno na náhrobku a část hřbitova, kde se hrob vyskytuje,“ uvedla jednatelka firmy Údržba zeleně a parků s.r.o. Marie Navrátilová.
Svátek dušiček měl svou obdobu v hluboké historii předkřesťanských dob. Naši předci věřili, že právě kolem 1. listopadu nastává magický čas, kdy se svět živých prolíná se světem zemřelých a kdy je třeba se před zlými duchy ochránit světlem z lampiček. Dávno před dnes známou halloweenskou dýní používali naši předkové k vyřezání svítilen cukrovou nebo krmnou řepu. Nejrozšířenější tradicí u nás je ale 2. listopadu uctívání památky blízkých zesnulých přímo na hřbitovech, které se tou dobou plní množstvím svíček, nazdobených věnců či květin.