Šumperk.info

zataženo zataženo, 16°C

Dnes je úterý 22.4 a svátek má Evženie

Aktuality:


Oddělení sociálně právní ochrany se představuje veřejnosti

30. 9. 2015 v 11:11
FOTO: sumperk.cz - Pohovorová místnost na odboru sociálních věcí otevřená v roce 2013
FOTO: sumperk.cz - Pohovorová místnost na odboru sociálních věcí otevřená v roce 2013

Odbor sociálních věcí MěÚ Šumperk, oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), vykonává svoji činnost dle zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů. Na oddělení sociálně-právní ochrany pracuje celkem 19 zaměstnanců na třech úsecích: terénní sociální práce, náhradní rodinná péče a sociální kuratela pro mládež.

Terénní sociální pracovník:

pracuje s rodinami, kde byla zaznamenána nedostatečná péče o děti, týrání, zanedbávání, závislost rodičů na návykových látkách, násilí mezi rodiči, a to v takové míře, že je ohrožen zdravý vývoj dětí. Terénní sociální pracovník zastupuje dítě jako jeho opatrovník při soudních jednáních. Provádí šetření v domácnosti rodičů a dítěte. Spolupracuje s navazujícími institucemi, jako jsou psychologové, dětští lékaři, rodinné poradny, pedagogicko-psychologické poradny, apod.

Pracovník náhradní rodinné péče:

vyhledává děti, kterým je třeba zajistit péči v náhradním rodinném prostředí, a také osoby vhodné k tomu, aby se staly pěstouny, osvojiteli či poručníky. Poskytuje poradenskou pomoc v otázkách výchovy dítěte. Navštěvuje pravidelně dítě a rodinu, ve které dítě žije. Vykonává dohled nad úspěšností osvojení a podává zprávy o jeho průběhu.

Kurátor pro děti a mládež:

řeší výchovné problémy dětí a mladistvých, jako je zanedbávání školní docházky, drobné krádeže, šikana, vandalismus, požívání alkoholu a jiných návykových látek, prostituce, útěky od rodičů, apod. Spolupracuje s dalšími subjekty, s nimiž nezletilé dítě přichází do styku. Navštěvuje dítě v domácím prostředí či v prostředí, kde se dítě zdržuje. V rámci prevence se zaměřuje na kvalitní trávení volného času dětí, které jsou ohroženy sociálně-patologickými jevy (různé druhy závislostí, vandalismus, kriminalita, záškoláctví, šikana apod. ) Dává soudu podnět či návrh na uložení vhodných výchovných opatření.

„Z naší další činnosti je nutné zmínit, že pravidelně pořádáme výchovně-rekreační tábory pro děti a rovněž realizujeme přednášky pro žáky základních škol. Společně s rodiči také řešíme případné komplikace týkající se úpravy poměrů dětí po rozvodu nebo rozchodu rodičů, otázky výživného na dítě a také otázky ohledně práva dítěte a rodiče na vzájemný kontakt.. Jsme rovněž schopni doporučit pracovníka, který pomůže rodiči sepsat příslušný návrh na soud,“ objasňuje další práci oddělení jeho vedoucí Mgr. Jaroslav Člupný.

Při naší práci se rovněž snažíme velmi aktivně apelovat na zodpovědnost rodičů. Není totiž možné očekávat, že všechny problémy rodiny může vyřešit instituce zásahem z vnějšku. V první řadě to jsou rodiče, kteří mají rodičovskou zodpovědnost a měli by se snažit chovat v zájmu svého dítěte.,“ doplňuje Člupný.

Oddělení sociálně-právní ochrany dětí naleznete na Odboru sociálních věcí, které sídlí na ulici Lautnerova 1, Šumperk. Více informací, včetně kontaktu na jednotlivé sociální pracovníky, naleznete na webových stránkách města.

Mgr. Jaroslav Člupný

vedoucí oddělení sociálně–právní ochrany dětí, Městský úřad Šumperk

tel. 583 388 907, mail: jaroslav.clupny@sumperk.cz


Autor: MÚ Šumperk Zdroj: http://www.sumperk.cz/cs/obcan...nosti.html

Reklama


Reklama

Komerční sdělení

Šumperk.info na Facebooku

Přidejte se k nám na facebooku.

Reklama

Reklama