Šumperk.info

jasno jasno, 10°C

Dnes je pátek 4.4 a svátek má Ivana

Aktuality:


Opatření k riziku povodní – čtvrtek 12.09.2024

12. 9. 2024 v 11:30 - Na základě výstrah ČHMÚ o intenzivních srážkách a možném riziku povodní u řeky Desná mezi 12. a 15. zářím 2024 se Povodňová komise města ORP Šumperk sešla k přezkoumání opatření. V těsné spolupráci s krajskými a místními úřady, a složkami Integrovaného záchranného systému, jsme připraveni efektivně reagovat na všechny možné komplikace. Přestože existují jistá rizika, současná situace je stabilní a naše připravenost snižuje možnost jakýchkoli vážnějších následků. Jsme tu pro vás a společně zvládneme jakoukoliv výzvu s klidem a rozvahou.
FOTO: sumperk.cz
FOTO: sumperk.cz

Meteorologická situace a aktuální stav

Podle nejnovějších předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu se do konce týdne očekávají vydatné srážky, které zasáhnou téměř celé území České republiky. Nejvíce by mělo pršet během soboty a extrémní srážkové úhrny přes 300 milimetrů se očekávají zejména na severním a severozápadním návětří Jeseníků. „I přesto, že modely předpokládají zvýšené průtoky řek Desná a Morava a všech ostatních vodních toků na území ORP Šumperk, které by mohly dosáhnout úrovně padesátileté vody, chci ujistit občany, že jsme připraveni a v pohotovosti,“ říká starosta Miroslav Adámek a dodává, že týmy úřadu a IZS spolupracují a jsou připraveny zasáhnout, abychom minimalizovali možné dopady a zajistili bezpečnost všech obyvatel. Prosíme občany, aby sledovali pokyny veřejné správy a zachovávali klid.

Reakce krizového managementu

Ve čtvrtek 12. září 2024 proběhlo jednání povodňová komise ORP Šumperk. Cílem setkání bylo shromáždit klíčové zástupce složek Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje, provozovatele veřejné infrastruktury a Městského úřadu Šumperk. Účelem bylo analyzovat aktuální situaci a identifikovat možná rizika a slabá místa ve světle predikčních modelů a předpokládaného vývoje počasí. Diskuse se zaměřila na koordinaci příprav a opatření pro zajištění bezpečnosti obyvatel v reakci na očekávané vydatné srážky a potenciální povodňové ohrožení.

Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, územní odbor Šumperk, se již od 11. září 2024 intenzivně připravuje na možné následky vydatných srážek. Zásoba pytlů s pískem je určena pouze pro řešení akutních a život ohrožujících stavů, ne pro preventivní opatření. „Hasiči apelují na veřejnost, aby v rámci ochrany svého zdraví a majetku přijímali sami preventivní opatření, včetně využití běžně dostupných pytlů s pískem nebo s jiným sypkým materiálem, jako je třeba hlína“ upřesňuje starosta Adámek, jenž předsedá povodňové komisi.

Další opatření

Vodohospodářská zařízení Šumperk, a. s., a Šumperská provozní vodohospodářská společnost podnikly kroky ke zvýšení ochrany vodní infrastruktury a systémů čistíren odpadních vod před očekávanými intenzivními srážkami. Zásoby pitné vody jsou na maximální úrovni, aby odolaly případnému výpadku úpraven vody. Společnosti také akumulují techniku pro případnou nouzovou distribuci pitné vody. Aktuálně je situace stabilní a všechny technické systémy jsou v pohotovosti. Povodí Moravy sdílí informace s ostatními provozovateli.

Sledujte prosím oficiální komunikační kanály a dodržovat pokyny úřadů k zajištění bezpečí. V případě ohrožení života nebo majetku je nezbytné volat tísňovou linku 112.

Co dělat, pokud povodně přijdou?

1. Vyvezte vozidlo z garáže, doplňte pohonné hmoty a zaparkujte ho mimo záplavové území, nebudete-li jej využívat při evakuaci.

2. Připravte si evakuační zavazadlo pro celou rodinu a vozidlo, budete-li ho využívat při evakuaci.

3. Přestěhujte potraviny, oblečení nábytek, stroje a zařízení, suroviny a další materiály a cenné věci, které by mohla zaplavit nebo odnést voda, do výše položených míst, nebo do vyšších pater budovy.

4. Odvezte nebo nezávadně zlikvidujte nebezpečné látky.

5. Zajistěte ochranu domácímu a hospodářskému zvířectvu vyvedením nebo umožněním opuštění míst ustájení v případě nedostatku času. Domácí mazlíčky vezměte s sebou nebo je přestěhujte do vyšších pater a zásobte je vodou a jídlem.

6. Při zaplavování budovy nebo i po přerušení dodávky uzavřete hlavní přívod plynu a vody, vypněte přívod elektrického proudu. Ale POZOR! - Nedotýkejte se elektrických spotřebičů pod proudem máte-li mokré ruce nebo stojíte-li ve vodě.

7. V případě zaplavování domu a nezvládání ochrany vlastní silou a prostředky včas požádejte o pomoc povodňový orgán obce.

8. Nezůstávejte v místě, kde byste mohli ohrozit život svůj a svých blízkých, zbytečně neriskujte, jednejte v klidu a s rozvahou.

9. Máte-li možnost, přesuňte se k příbuzným nebo známým mimo zaplavená území.

10. Jsou-li vytvořena evakuační zařízení, bude vám zde lépe než v zatopeném území a jeho bezprostředním okolí.

11. Prostřednictvím samosprávy a státní správy je organizována účinná humanitární pomoc.

12. Dodržujte zásady pro opuštění bytu.

13. Nezdržujte se v blízkosti vodních toků a mostů. 


Autor: MÚ Šumperk Zdroj: https://www.sumperk.cz/cs/zivo...vodni.html

Reklama


Reklama

Komerční sdělení

Šumperk.info na Facebooku

Přidejte se k nám na facebooku.

Reklama

Reklama