„V rámci maximální prevence a bezpečnosti vyplňují každý den zaměstnanci i dobrovolníci v sociálních službách karty, do kterých zapisují údaje o měření teploty a svém zdravotním stavu. Současně na doporučení hygieniků provádějí takzvané trasování, zaznamenávají, se kterými lidmi a na kterých místech se dostali do kontaktu. Samozřejmostí je zákaz návštěv v našich službách a důsledné používání ochranných pracovních prostředků,“ popisuje další přísná opatření ředitel obecně prospěšné společnosti Šumperk Miroslav Adámek.
Sociální pracovníci také dvakrát denně měří teplotu uživatelům sociálních služeb a sledují jejich celkový zdravotní stav. V případě, že by u některého ze seniorů naměřili teplotu vyšší než 37 a půl stupně, musel by být dotyčný okamžitě izolován a vyrozuměli by jeho ošetřujícího lékaře.
„Další přísné opatření jsme přijali při vydávání jídla, naši zaměstnanci také pravidelně důkladně dezinfikují prostory, ve kterých probíhají společné aktivity,“ dodává zástupkyně ředitele Bohdana Březinová.
Vedení společnosti také v uplynulém týdnu odeslalo otevřený dopis samotnému ministrovi zdravotnictví. „V rámci prevence dělají všichni naši lidé maximum, přesto nejsme v praxi schopni dodržet všechna nařízení vlády. Nemůžeme například technicky rozdělit zóny na „Covid“ a „non-COVID“. Současně se nám nelíbí některá vyjádření ministra v tom smyslu, že koronavirus do sociálních zařízení zavlékají pouze zaměstnanci. Již tak je na naše zaměstnance vytvořen velký tlak, a rozhodně by žádný z nich neudělal něco takového vědomě. Navíc je pro ně velice těžké vyrovnat se i se skutečností, že oni mohli být nositeli nákazy a infikovat své klienty. Domníváme se, že by tak měla být vyjádření v tomto směru opatrnější,“ dodává Březinová.