Šumperk.info

zataženo zataženo, 15°C

Dnes je úterý 22.4 a svátek má Evženie

Aktuality:


Předávání cen se neslo v komorním duchu

21. 6. 2021 v 14:40 - Společnost, která dvě desítky let poskytuje služby lidem s poruchou autistického spektra a jejich rodinám, talentovaná atletka, provozovatelé prvního bezobalového obchodu v Šumperku, vynikající sbormistr, pedagog a „čerstvý“ čestný občan města, bývalý hráč a současná „duše“ místního basketbalu, ale také letošní maturanti zdravotnické školy a zaměstnanci šumperské nemocnice. Ti všichni se sešli minulý čtvrtek v obřadní síni radnice, aby převzali Ceny města Šumperka za rok 2020.

Komorní podvečer, jímž provázela herečka šumperského divadla Lucie Šmejkalová, doplnila krátká videa, která oceněné představila, příjemnou atmosféru dokreslila kapela Fleksible.

O hudební doprovod se na slavnostním večeru, na kterém byly předány Ceny města, postarala skupina Fl„Prožili jsme snad nejtěžší období v novodobých dějinách naší republiky, jehož dozvuky hospodářské i finanční nepochybně ještě pocítíme. Kovidová pandemie za sebou zanechala velké šrámy a jizvy na duši mnoha lidí. Dnes jsem ale velmi šťastný, že se pomalu vracíme do normálního života, že se můžeme takto potkat,“ řekl v úvodu slavnostního podvečera šumperský starosta Tomáš Spurný. 

Dodal, že město v současnosti zpracovává strategický plán rozvoje pro příštích několik let a jako zásadní faktor vidí ten lidský. „Jsou to lidé, kteří Šumperku mohou něco přinést, neboť město se neobejde bez pracovitých a cílevědomých lidí, přesně takových, jaké zde dnes vidím. Děkuji vám za vaše úsilí, za vaše nápady,“ obrátil se k přítomným Tomáš Spurný, jehož u mikrofonu vystřídal senátor Miroslav Adámek. „Když jsem viděl seznam oceněných, většina svou činností pomáhá, a to je ten největší dar, který nám všem dávají,“ zdůraznil Adámek, jenž měl na předávání ocenění doprovodit předsedu senátu Miloše Vystrčila. Vzácný host se ale na poslední chvíli z pracovních a rodinných důvodů omluvil. 

Významné osobnosti, akce, počiny, ale také zajímavé rekonstrukce a novostavby oceňuje město již od roku 1999. Zatímco v předchozích letech zasílali lidé nominace do předem vyhlášených kategorií, loni doznala koncepce udílení cen města výrazných změn. Místní radnice již nevyhlásila konkrétní kategorie za rok 2020 a konečné „slovo“ při výběru oceněných měla veřejnost, jež mohla hlasovat o navržených nominacích do 11. ledna. Držitele ocenění pak schválili na svém jednání 28. ledna zastupitelé, kteří současně udělili i zvláštní ceny zastupitelstva města. Slavnostní předávání ocenění, původně plánované na konec března, ale zhatilo zpřísnění protiepidemických opatření, laureáti je tak převzali až o tři měsíce později.

Společná fotografie všech oceněných

 

OCENĚNÍ PŘEVZALI:

Dětský klíč Šumperk

Cenu za Děstský klíč přebíríá Silvie Nováková od místostarosty Jakuba Jirgla

Obecně prospěšná společnost Dětský klíč Šumperk poskytuje už jedenadvacet let sociální služby lidem s poruchou autistického spektra a jejich rodinám. Loni organizace dokončila projekt výstavby asistenčního domu v hornotemenické lokalitě za „Hniličkou“. Cílem tohoto projektu bylo vybudovat malokapacitní zařízení pro osoby s autismem, které vyžadují podporu a pomoc další dospělé osoby. Přízemní pavilonový objekt, obklopený zahradou, zahrnuje dvě téměř identické domácnosti vždy o dvou bytech se společnou kuchyní. Obě domácnosti mají samostatný vchod se šatnou a pokojem pro personál. Uprostřed mezi pavilony jsou pak umístěny jednopokojový byt, knihovna a relaxační místnost.

Od letošního roku probíhají v asistenčním domě kromě sociální rehabilitace také krátkodobé odlehčovací pobyty dětí a mladých dospělých s autismem, a to bez rodičů a za přiměřené podpory kvalifikovaných osobních asistentů. Příjemný a současně funkční prostor domu umožnil Dětskému klíči rozšířit a zkvalitnit kapacitu pobytové odlehčovací služby, rodinám pečujícím o své blízké s autismem pak přinesl tolik potřebné ulehčení. „V dnešní době mnoho lidí přehodnocuje své životy a já si velmi vážím toho, že máme v Šumperku takovou organizaci, jako je Dětský klíč, a že vybudovala zařízení, jež ulehčí rodinám péči o jejich blízké s autismem,“ řekl místostarosta Jakub Jirgl, který předal ocenění Silvii Novákové z Dětského klíče.

 

Iva Gieselová

Cenu přebíríá talentovaná atletka Iva Gieselová od radního Dušana Ščambury

V barvách atletického oddílu TJ Šumperk reprezentuje Iva Gieselová své město úspěšně v České republice i v zahraničí. Loni zazářila nejen jako vytrvalkyně, ale rovněž na kratších tratích. Stala se dvojnásobnou mistryní republiky dorostenek, a to na trati tři tisíce metrů a dva tisíce metrů překážek. Díky svému tréninkovému úsilí a odhodlání získala v uplynulém roce celkem sedm medailí z mistrovství republiky, a to i v kategoriích juniorek a žen do dvaadvaceti let na dráze, na silnici i v běhu do vrchu. „Chci poděkovat hlavně rodičům za podporu a samozřejmě trenérovi a celému atletickému klubu za skvělé zázemí,“ řekla při přebírání ocenění úspěšná mladá sportovkyně.

 

Tomáš Motýl

Cenu přebírá sbormistr Tomáš Motýl od starosty Tomáše Spurného

Tomáš Motýl si svou dlouholetou a systematickou prací s dětmi Šumperského dětského sboru vybudoval pověst vynikajícího sbormistra a pedagoga, který nadále inspiruje a ovlivňuje práci sbormistrů v republice i v zahraničí. Dokázal vytvořit ideální prostředí pro všestranný vývoj dětí od nejnižších školních ročníků až do věku maturity, v němž sborový zpěv slouží jako motivační tmel. Jeho metodika dokázala, že lze zkombinovat hravou formu se soustředěnou prací, která dětem umožní naučit se pracovat samy na sobě. Jeho nápadité a přívětivé působení pozitivně ovlivnilo stovky dětí a mladých lidí. Na tomto podhoubí v Šumperku vyrostlo umělecké těleso, jemuž se dostalo a dostává všeobecného uznání na české i mezinárodní sborové scéně.

Jako výraz uznání mimořádného přínosu interpretační sbormistrovské činnosti obdržel Tomáš Motýl v roce 2006 Cenu Františka Lýska a v roce 2010 Cenu Bedřicha Smetany, která je nejvyšším národním sbormistrovským oceněním. Své zážitky i metodiku práce s dětmi poutavě popsal v knize „Zahrada“. Před čtyřmi lety předal sbormistrovskou taktovku Heleně Stojaníkové a od té doby pracuje na dalších publikacích, mapujících více než pět desetiletí života sboru.

„Mám nyní velkou trému, protože k Tomáši Motýlovi chovám velkou úctu a respekt. Vychoval generace skvělých mladých lidí, při jejichž koncertech jsem měl mnohokrát husí kůži a zažíval výjimečné chvíle,“ řekl starosta Tomáš Spurný, jenž Tomáši Motýlovi ocenění předával.

Šumperská Špajzka

Cenu za Šumperskou špajzku přebírá Michaela Valentová od zastupitelky Ireny Jonové

Nejprve začali v Praze nakupovat v bezobalových prodejnách. Postupně se trend Zero Waste, tedy minimum odpadu, stal jejich životním stylem. Předloni v prosinci se tehdy snoubenci a dnes manželé Michaela a Filip Valentovi přestěhovali do Šumperka, v hlavě už přitom měli projekt Šumperské Špajzky. Koncem loňského května pak na Hlavní třídě otevřeli první bezobalový obchod potravin a drogerie ve městě. Do přinesených nádob si zde zákazníci mohou nakoupit cokoliv, a to od potravin až po drogerii. Provozovatelé obchodu tak dokazují, že odpad lze minimalizovat, že každá věc nemusí být zabalená zvlášť a že například nádoba na olej se dá používat téměř do nekonečna a není nutné pokaždé kupovat novou.

„Nominace na cenu města do závěrečné finálové desítky nás opravdu překvapila a moc si jí vážíme. Je potvrzením, že jsme se vydali správným směrem. Mottem našeho obchodu je, že nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne, a my doufáme, že se nám tento směr bude dařit v Šumperku dále rozvíjet,“ řekla během slavnostního podvečera Michaela Valentová.

 

Radim Šíma

Cenu převzal basketbalový trenér Radim Šíma od místostarostky Marty Novotné

Radim Šíma je dnes duší šumperského mužského basketbalu. Hře pod bezedným košem propadl v páté třídě, od svých trenérů Jiřího Švába, Ladislava Barvínka a Zdeňka Měrky dostal tu nejlepší „školu“ a po ukončení hráčské kariéry se pustil do trénování dorosteneckého týmu, s nímž brzy dosáhl vynikajících výsledků. Pod jeho vedením obsadil ve dvou sezonách první příčku skupiny B dorostenecké ligy. Věnoval se ale i těm nejmenším a zaměřil se na výchovu mladých hráčů. S některými dorostenci poté přešel do mužské kategorie a v „áčku“ dokázal vytvořit rodinnou atmosféru, která se stala základem herních úspěchů. I díky jeho přístupu se tak podařilo vytvořit stabilní tým, který se ve 2. lize mužů drží už jedenáct let.

Během posledních více než pětatřiceti let trávil Radim Šíma v hale na Tyršově stadionu tři až čtyři večery týdně, víkendů při zápasech doma i na hřištích soupeřů pak bylo nepočítaně.

„Vytvořil jsem si z družstva další rodinu, daří se nám nejen v basketbale, ale i ve vzájemných vztazích, na kluky se můžu stoprocentně spolehnout. To je základ, úspěch je jenom taková třešnička na dortu. Velké poděkování v této souvislosti patří hlavně manželce, protože na Tyršáku jsem byl mnohdy víc než doma,“ přiznal s úsměvem Radim Šíma.

 

Žákyně a žáci 4. ročníku Střední zdravotnické školy Šumperk

Od senátora Miroslava Adámka převzaly cenu města zástupkyně maturitních tříd zdravotnické školy.

V novodobé historii státu zřejmě nikdo nepamatuje situaci, kdy by studenti zdravotnických škol museli ještě před maturitou opustit své třídy a lavice a rovnýma nohama vstoupit do „školy života“. Místo učebnic, které dřív mohli každé odpoledne odložit a věnovat se svým zálibám, navlékli ochranné oděvy, brýle, respirátory a nastoupili na dvanáctihodinové směny u lůžek pacientů. Po skončení služby měli v hlavě jedinou myšlenku, pořádně se vyspat před nástupem na další směnu. Na bedra jim byla naložena tíživá odpovědnost, protože pro nedostatek zdravotnického personálu vykonávali i práce, k nimž by se jinak během studia nedostali. Mimořádná doba si vyžaduje mimořádné činy. A oni to zvládli. Poděkoval jim za to senátor Miroslav Adámek, od kterého převzaly jménem svých spolužáků cenu zastupitelstva města „čerstvé“ maturantky Tereza Rosáková a Jana Procyková.

 

Zaměstnanci Nemocnice Šumperk, a. s.

Cenu zaměstnancům nemocnice jako poděkování za nasazení v době kovidové předal radní Roman Macek

Práce zdravotnického personálu nemocnice je náročná v každé době. Rok 2020 však přinesl něco absolutně nečekaného. Nemoc, pro niž se vžil pojem covid-19, uzavřela brány nemocnice již na jaře a naložila na bedra všech zaměstnanců bez výjimky práci, která nebrala konce. Na prvním místě jde samozřejmě vždy o bezpečí pacientů. Bylo však také nutné zabezpečit celý areál a všechny technické provozy, což si vyžádalo velké vypětí každého zaměstnance. Obava z přenosu nákazy byla tehdy opravdu velká. V létě se mohlo zdát, že nebezpečí pominulo, ale vnitřní provoz nemocnice byl prozíravě připraven na další vlnu epidemie covidu.

Druhá vlna udeřila s plnou silou na podzim a přinesla enormní zátěž na personál především na „covidových“ odděleních. Znamenalo to však i ještě větší vypětí všech zaměstnanců. Bylo třeba se postarat o akutní pacienty, mezi něž se ale dostali i sami zdravotníci, což průběžně oslabovalo celý tým. Přitom pacienti se zlomeninami, otřesy mozku, žlučníkovými záchvaty, infarkty a dalšími akutními stavy rovněž vyžadovali neodkladnou zdravotní péči. A covid-necovid, na svět přicházejí také noví občánci…

Přes určitá omezení a odklady neakutních operací byla nemocnice k dispozici pro každého, kdo pomoc potřeboval. Za to patří dík lékařům, nelékařskému zdravotnickému personálu, dopravní službě, zaměstnancům kuchyně i prádelny, úklidu, veškerému technickému personálu a samozřejmě vedení nemocnice, které již více než rok neměří svůj pracovní čas. Poděkování míří také ke všem, kdo přišli pomoci zvenčí. Studentům, vojákům, hasičům a veřejnosti, která zdravotníky podporovala šitím roušek, dary i prostým poděkováním.

 

Stavební úpravy pavilonu „P“ v areálu nemocnice

Cenu za stavební úpravy staré chirurgie v areálu Nemocnice Šumperk převzali od místostarost

Pavilon „staré chirurgie“ je první budovou, která se stala součástí městské nemocnice otevřené v roce 1896. K původnímu objektu byly postupně přistavěny další části, pokoje a operační sály, aby vyhovoval rozvoji lékařské péče a rozsahu operačních výkonů. Svůj význam budova ztratila v 90. letech minulého století, kdy byly vybudovány nové operační sály a dva pavilony lůžkové péče. Přes veškerou snahu města i nemocnice se nepodařilo dlouhá léta nalézt soulad investičních a provozních financí k provozování zdravotní nebo sociální péče v objektu. Teprve ve chvíli, kdy ho odkoupil současný majitel nemocnice Martin Polach, se podařilo budovu nejen zrekonstruovat v  původním architektonickém stylu, ale také najít využití pro pacienty, kteří potřebují dlouhodobou a intenzivní ošetřovatelskou péči. Díky investici přesahující dvě stě dvacet milionů korun zde vzniklo jedno z nejmodernějších center ošetřovatelské péče nejen v Olomouckém kraji. Objekt sehrává významnou roli i v souvislosti s koronavirovou epidemií, v jeho přízemí zřídila nemocnice očkovací centrum, kterým nyní denně projde až osm set padesát lidí. Pavilon sice nese označení „P“, ale ještě dlouho mu nikdo neřekne jinak než „stará chirurgie“.


Autor: MÚ Šumperk Zdroj: https://www.sumperk.cz/cs/zivo...duchu.html

Reklama


Reklama

Komerční sdělení

Šumperk.info na Facebooku

Přidejte se k nám na facebooku.

Reklama

Reklama