„Cílem ověřovací studie je získat koncept pro kvalitní architektonické řešení, které ověří možnosti a limity využití domu kultury v budoucnu. Součástí studie bude také předběžný odhad investičních a předpokládaných provozních nákladů,“ vysvětlil místostarosta Jakub Jirgl.
Sdělil dále, že ověřovací studie by měla vydefinovat, jak by měl vypadat dům kultury nejen po vizuální stránce, ale i provozní, a samozřejmě odkryje i budoucí ekonomiku celého areálu. „To, že jsme získali architekta Petra Hájka, vnímámjako úspěch a průlom v problematice rekonstrukce domu kultury. Nechceme rekonstrukci uspěchat,na prvním místě stojí kvalitní nadčasový výsledek. Jsme si vědomi, že kulturní stánek bude lidem sloužit další desítky let,“ doplnil Jakub Jirgl.
Zároveň přiznal, že při hledání řešení jej ani nenapadlo oslovit některého z věhlasných českých architektů, a to z finančních důvodů. „Shodou šťastných náhod a díky ředitelce domu kultury se o záměru pan profesor dozvěděl a má o tuto práci sám eminentní zájem. Dle smlouvy město za studii zaplatí včetně DPH 820 tisíc korun,“ doplnil místostarosta.
Na spolupráci s kapacitou z oblasti architektury se těší i vedení domu kultury. „Schválení smlouvy je pro nás potěšující zprávou v této nelehké době. Petr Hájek například realizoval rekonstrukci Arcidiecézního muzea Olomouc, na svém kontě mí i rekonstrukci Sovových mlýnů v Praze, Centrum pro současné umění DOX v Praze či terasy paláce Lucerna,“ sdělila ředitelka domu kultury Hana Písková.
A kdy by mohla být rekonstrukce realizována? „Domnívám se, že na samotnou rekonstrukci dojde zhruba za čtyři roky, protože je třeba počítat s časem na projekční přípravu a soutěž na zhotovitele. Cenu rekonstrukce odhaduji na 250 milionů korun. Tato částka odráží zejména to, že jde o poměrně rozsáhlý komplex, do kterého se prakticky od jeho otevření neinvestovalo. Rádi bychom, aby studie odrážela všechny technologické potřeby, které si zařízení tohoto druhu žádá,“ dodal Jakub Jirgl.
Přestože se velká rekonstrukce Domu kultury Šumperk chystá až za čtyři roky, potřebné opravy, které směřují k větší bezpečnosti návštěvníků, se realizují už nyní. Tím nejdůležitějším je zabezpečení obřích oken ve velkém sále, které nově jistí ochranné sítě, o prázdninách byla na pódiu instalována nová rozvodná skříň, která zajistí větší komfort i bezpečnost účinkujícím, nedávno se také proměnily chodby v Jižním křídle DK, které dostaly novou podlahovou krytinu a výmalbu stěn. „Z grantů Olomouckého kraje jsme získali 90 tisíc korun na mobilní pódium. Nyní hledáme sponzory, protože dotace tvoří 70 procent z ceny pódia a my musíme 30 procent ještě sehnat. Doufám, že se nám to podaří a peníze nebudeme muset kraji vracet,“ informovala ředitelka Hana Písková.