„Výstava Příběh Jana Zajíce je výsledkem půlroční práce 18 studentů, která představovala sběr pramenů, fotografií – často unikátních, rozhovorů s pamětníky,“ upřesňuje Jiří Sovadina z Občanského sdružení PANT. Putovní výstava tak přináší autentický pohled na čin Jana Zajíce v širších souvislostech. Studenti šumperského gymnázia se pokusili svou perspektivou zachytit a pochopit podstatné okolnosti této události a životní příběh Jana Zajíce srozumitelně předložit svým vrstevníkům. „Základním motivem výstavy je snaha přiblížit osobnost a myšlenkový svět Jana Zajíce. Vykresluje rodinné zázemí vítkovského občana a studenta šumperské průmyslovky. Nabízí podstatnou část jeho básnické tvorby, odhalující autorovo nitro a osobitý duchovní rozměr,“ konstatuje učitel šumperských gymnazistů Tomáš Hlavsa.
Výstava se zabývá i činem samotným, cituje dopisy na rozloučenou, zrcadlí atmosféru pohřbu a sleduje mediální odezvu na Janův akt nejvyššího sebeobětování. Opomenuty nejsou ani informace o následcích události pro celou rodinu. „Například matka Jana Zajíce nesměla dále pracovat jako učitelka a Janově sestře bylo zase znemožněno vysokoškolské studium, přestože na střední škole patřila k premiantům třídy,“ vysvětluje Tomáš Hlavsa.
Celý projekt putovní výstavy vznikl ve spolupráci s ostravským občanským sdružením PANT v rámci grantového projektu (mimo jiné provozovatele webu moderni-dejiny.cz).Výstava jevýhradnímdílem studentůsemináře; pod metodickým vedením pedagoga. Výzkumné práce na projektu zahrnovaly např. studium všech dostupných informačních pramenů, zkoumání primárních pramenů, bádání v archivech (např. šumperského Vlastivědného muzea nebo pražského Archivu bezpečnostních složek), komunikaci s pamětníky, majiteli zajímavých fotografií, záznamů a dokumentů, s institucemi, s nejbližšími příbuznými Jana Zajíce atd. Jde o komplexní projekt, který studentkám a studentům semináře Moderní dějiny ukázal, co všechno může obnášet prakticky orientovaná práce na tématech ze soudobých dějin. Výsledný produkt, tedy výstava samotná, bude ve dvou vydáních putovat po českých a moravských školách po dobu několika let.
A aby toho nebylo málo, studenti v průběhu podzimu vymysleli několik vylepšení původního zadání. Šumperskou expozici tak obohatí vitríny s originálními předměty a dokumenty, které se k osudu Jana Zajíce vztahují. V rámci projektu byla také vytvořena elektronická forma výstavyv podobě speciálně vytvořeného webu. Na něj se návštěvník výstavy dostane přes QR kód vytištěném na jednom z panelů expozice či přímo zadáním příslušné adresy v prohlížeči. Web obsahuje rozšířenou edici materiálů (těch, co se nevešly na výstavní panely), aktuální informace o místech putování výstavy, různé novinky a dokonce i audio verzi všech použitých textů namluvenou opět studenty. Výstavu si tak můžete i v klidu poslechnout.
„Za spolupráci na webu a dalších souvisejících aktivitách děkujiVOŠ a SPŠ Šumperka konkrétně dvěma vyučujícím s jejich studentským týmem: Květě Pecháčkové a Petrovi Kobylkovi. Věřím, že návštěvníci výstavy z ní budou odcházet s hlubokým zážitkem a úctou k tragickému činu Jana Zajíce. Chtěli bychom, aby se celý tento projekt stal důstojnou připomínkou jeho nejvyšší oběti a přispěl k celkovému zvýšení povědomí o tom, kdo Jan Zajíc byl“, dodal na závěr Hlavsa.
Mgr. Tomáš Hlavsa
Gymnázium Šumperk