Na prvním březnovém jednání pracovní skupiny Smart Šumperk City za účasti vedení města a odborných pracovníků městského úřadu byl prezentován koncept měst budoucnosti, jenž staví na principech chytrého města, tzv. Smart City. „Smyslem toho konceptu je pomocí chytrých technologií zjednodušit život obyvatelům města, ať už v oblasti komunikace s úřady, snadnějšího přístupu k internetu či možnostem plateb prostřednictvím chytrých karet. Chytré technologie hrají také významnou roli při efektivním řízení městské infrastruktury s ohledem na snižování znečištění a dalších negativních vlivů na životní prostředí. Příkladem mohou být například automobily na elektrický pohon, tzv. elektromobily, či pouliční lampy, jež nastavují intenzitu světla dle potřeby, nebo funkční odpadové hospodářství,“ vysvětluje místostarosta města Jakub Jirgl.
Zásadní otázkou pro budování chytrého města je vytvoření koncepce, jež by chytré technologie zaváděla systémově tak, aby jejich vzájemné propojení bylo smysluplné, efektivní a usnadňovalo lidem život. V této souvislosti je klíčovým dokumentem Strategický plán rozvoje města Šumperka, který se bude připravovat pro nové období a nové principy Smart City budou do dokumentu zapracovány. „Chci, abychom nový strategický dokument jako město spolutvořili se zpracovatelskou společností, a to právě tak, že do něj budeme implementovat principy Smart City. Naše město se tak může posunout dál mezi města, kterým záleží na komfortu jeho obyvatel, ruku v ruce s využíváním moderních technologií a zároveň s respektem k životnímu prostředí, jehož problematika mi není lhostejná,“ uvedl místostarosta Jirgl.
Další „Smart City vlaštovkou“ bylo pořízení tzv. chytré lavičky, která byla nainstalována na travnaté ploše v prostoru u šumperského divadla. Lidé si na ní mohou zdarma dobít mobil a využít wi-fi připojení k internetu. Lavička funguje na principu solárních panelů, které jsou její součástí. Lavička byla pořízena v rámci projektu Po stopách Malé Vídně a Slezského Říma, spolufinancovaného z prostředků EFRR prostřednictvím Euroregionu Glacensis, jenž realizovalo oddělení kultury šumperské radnice ve spolupráci s městským informačním centrem. Náklady na lavičku byly necelých 200 tisíc korun, z toho 85 % činí dotace.
„Vlak chytrých technologií se již rozjíždí, a pokud nezačneme teď, ujede nám a my jej budeme jen těžko dohánět,“ uzavřel místostarosta.