Folklor ukáží domácí, evropští i opravdu exotičtí tanečníci
Na celých šest dnů, od středy 15. do pondělí 20. srpna, se město Šumperk promění v jedno velké jeviště, na němž se budou nepřetržitě střídat muzikanti, zpěváci a tanečníci ze všech možných koutů světa. „Prostřednictvím lidových písní, hudby, tanců a lidových her si tímto způsobem připomínáme zvyky a obyčeje svých předků a současně máme možnost poznat i jiné, vzdálenější kultury a tradice,“ říká ředitelka festivalu Libuše Drtilová ze Sdružení přátel folkloru Severní Hané. To spolu s městem Šumperkem, Folklorním sdružením České republiky a s pomocí postřelmovské Markovice a šumperských Seniorů Mezinárodní folklorní festival pořádá.
Organizátoři měli opět z čeho vybírat. „Přihlásilo se nám osmasedmdesát souborů ze zahraničí a dvanáct souborů z tuzemska. Přípravný festivalový výbor nakonec vybral ty soubory, které v Šumperku ještě nevystupovaly, a také ty, jež jsou zárukou kvalitní souborové práce v oblasti uchování folklorních hodnot,“ prozrazuje Drtilová. Na pěší zóně, v parku „U sovy“ a na pódiu v Pavlínině dvoře tak budou moci diváci obdivovat soubory z Nového Zélandu, Filipín, Konga, Estonska, Srbska, Arménie, Slovenska, České republiky a Brazílie. Z českých a moravských souborů se představí Olešnica z Doloplaz, Salajka z Dambořic, Gajdošská muzika a tanečníci ze Starého Poddvorova, přerovská Rabussa, Kelt Grass Band ze Stránského, Calate z Ostravy, dolanská taneční skupina Máta, domácí Senioři, řecká taneční skupina Kalliopi a Cimbálová muzika Zbyňka Hrdličky, postřelmovská Markovice a Markovička a také dechové hudby - Modrá muzika ze Šumperka, bludovská Bludověnka a Dúbravanka z Valašských Klobouk.
Folklorico Filipino Canada
„Z výčtu je patrné, že se bude opravdu na co dívat. Já osobně se těším jako vždy na všechny soubory, které nám přivezou lidové písně, hudbu a tance své země, a s tím i velký kus svých otevřených srdcí,“ podotýká ředitelka festivalu a připomíná, že jednotlivá vystoupení budou probíhat pod širým nebem na malé scéně „U sovy“ a na travnaté ploše před G-klubem v Sadech 1. máje, dějištěm hlavních pořadů a sobotní veselice pak bude velká scéna v Pavlínině dvoře. „Vstupné lidé zaplatí pouze na hlavní pořady, a to ve stejné výši jako loni,“ zdůrazňuje Drtilová
Úvod festivalu patří již tradičně dožínkám
Vlastní srpnový folklorní maraton odstartují ve středu 15. srpna v 15:30 hodin na malé scéně „U sovy“ šumperští Senioři a řecká taneční skupina Kalliopi v 17 hodin se pak dostane ke slovu Cimbálová muzika Zbyňka Hrdličky. První hudební pozdrav z ciziny – z Brazílie a Srbska je naplánován na čtvrteční dopoledne, odpoledne se pak již tradičně ponese v duchu oblastních dožínek v režii místního odboru Ministerstva zemědělství ČR. Po dožínkovém průvodu a přivítání hostů se dostanou ke slovu folklorní soubory a celý čtvrteční program zakončí o půl šesté přehlídka dechových hudeb ze Šumperska, na níž vystoupí jako host Dúbravanka z Valašských Klobouk.
Páteční program: Keltové, koncert zahraničních souborů a ohňostroj
Třetí festivalový den odstartuje v pátek úderem desáté dopolední na malé scéně „U sovy“ vystoupením souboru z Konga. Od 14 hodin je zde pak naplánovaný pořad „Keltové to začali, ostatní se přidali“ se skupinami Calate, Rabussa a Gajdoši. Na trávníku před G-klubem proběhne od páté odpolední promenádní koncert hudeb zúčastněných souborů a od 18:30 se na nádvoří Pavlínina dvora odehraje první hlavní koncert zahraničních hostů nazvaný Vítejte u nás. Závěrečnou tečkou bude již tradičně slavnostní ohňostroj.
Kongo Ballet Alinga Mansaka Etu
Tartu Ülikooli z Estonska
Sobota: Roztančená ulice, speciality a zvyky z Hané, veselice s výukou tanců
Nejbohatší program nabídnou pořadatelé v sobotu 18. srpna. Kolem deváté ranní přijme na radnici starosta města Zdeněk Brož zástupce všech souborů, hosté se poté představí před radnicí a kolem půl jedenácté se pěší zóna promění v „Roztančenou ulici“, kterou zaplaví stovky lidí. Soubory mezi nimi procházejí a předvádějí na několika místech své umění.
Markovice
„Letos jsme do programu opět zařadili gastronomický Den národů, tentokrát z oblasti Hané. Představíme lidovou gastronomii od jara do zimy s ukázkami a ochutnávkou tradičních jídel a také tamní zvyky a obyčeje,“ popisuje ředitelka festivalu a dodává, že celou akci doplní lidoví řemeslníci, kteří divákům nabídnou nejen své výrobky, ale především je seznámí s rukodělnou prací a svým umem.
Úderem páté odpolední se program přesune do areálu Pavlínina dvora, který bude hostit hlavní sobotní festivalový pořad nazvaný „Až pudeš do světa, zastav se!“.
„Pro diváky jsme opět připravili soutěž, v níž vyberou nejsympatičtější soubor, a to prostřednictvím lahví se jmény souborů. Svého favorita budou moci ohodnotit finanční částkou dle vlastního uvážení. Zvláštní cenu pak udělí souboru, který nejvíce pochopil smysl festivalových tradic, i pořadatelé. Výsledky obou soutěží vyhlásíme v neděli a vybrané peníze předáme stejně jako loni místnímu dětskému domovu,“ objasňuje pravidla Drtilová a připomíná, že tradiční veselice se bude odehrávat pod širým nebem v Pavlínině dvoře „pod kaštanem“. Její součástí bude i výuka lidových tanců.
Tečkou za festivalem v Šumperku jsou nedělní vystoupení
Folklorem ožijí Sady 1. máje a Pavlínin dvůr také v neděli 19. srpna. Na malé scéně u „sovy“ se nejprve setkají moravské soubory na společném dopoledním vystoupení nazvaném „Čí só hody, naše!“. Odpoledne je pak na stejném místě vystřídají dětské folklorní soubory, v jejichž programu vystoupí i vítěz celostátní soutěže Zpěváček roku 2012, a na scéně „na trávníku“ před G-klubem zahrají hudby zúčastněných souborů. Od páté odpolední pak bude Pavlínin dvůr patřit účastníkům festivalu při závěrečnému pořadu „Leť písničko, leť“. Ten bude definitivní tečkou za festivalovým děním ve městě. Na pondělí 20. srpna jsou totiž naplánována pouze vystoupení zahraničních souborů mimo Šumperk.
Z. Kvapilová
Poznámka na závěr: Podrobný program XXII. Mezinárodního folklorního festivalu najdete spolu s fotogalerií z minulých ročníků na internetové adrese www.festivalsumperk.cz. Pořadatelé si vyhrazují změnu programu. Za nepříznivého počasí budou hlavní pořady probíhat v Domě kultury Šumperk.
Program XXII. MFF Šumperk 2012
STŘEDA 15. SRPNA
Malá scéna „U sovy“
15:30 „Otevíráme bránu festivalu“ * 15:40 Senioři Šumperk - hudba, zpěv; Řecká obec Šumperk* 17:00 Posezení u cimbálu s cimbálovou muzikou Zbyňka Hrdličky
ČTVRTEK 16. SRPNA
Malá scéna „U sovy“
9:30 Hudební pozdrav z ciziny * 14:00 Rabussa Přerov * 15:00 Dožínkový průvod, pěší zóna * 16:00 Oblastní dožínky s programem folklorních souborů * 17:30 Přehlídka dechových hudeb Šumperska + host Dúbravanka Valašské Klobouk
Zabel Brazílie
PÁTEK 17. SRPNA
Malá scéna „U sovy“
10:00 Hudba a písně Konga * 14:00 „Keltové to začali, ostatní se přidali“ – Calate, Rabussa, Gajdoši
Gajdošská muzika Starý Poddvorov
Malá scéna „trávník“
17:00 Promenádní koncerty hudeb zúčastněných souborů
Velká scéna - Pavlínin dvůr
18:30 „Vítejte u nás“ -koncert zahraničních souborů * 22:30 Ohňostroj
SOBOTA 18. SRPNA
Radnice
9:00 Přijetí zástupců souborů starostou města * 10:15 Představení se zúčastněných souborů před radnicí
Pěší zóna
10:30 „Roztančená ulice“
Malá scéna „U sovy“
14:00 „U nás na Hané“ – lidová gastronomie, zvyky, obyčeje
Velká scéna - Pavlínin dvůr
17:00 „Až pudeš do světa, zastav se!“,hlavní festivalový pořad,vystoupení domácích a zahraničních folklorních souborů
Velká scéna - Pavlínin dvůr
21:00 „Veselice pod kaštanem“ - k tanci a poslechu hrají a zpívají hudby zúčastněných souborů
NEDĚLE 19. SRPNA
Malá scéna „U sovy“
9:30 „Čí só hody, naše!“,lidové zvyky, obyčeje, písně a tance v podání moravských souborů * 14:30 Dětské odpoledne, zpěváčci lidových písní, dětské moravské soubory
Malá scéna „trávník“
15:00 Promenádní koncert hudeb zúčastněných souborů
Velká scéna - Pavlínin dvůr
17:00 „Leť písničko, leť!“,závěrečný festivalový pořad, ocenění vyhodnocených souborů
PONDĚLÍ 20. SRPNA
Vystoupení vybraných zahraničních souborů mimo Šumperk