Nové lávky, lavičky a altán
V rámci udržovacích prací byly vyměněny lávky u studánky z dubového masivu, doplněny lavičky na sezení a stojany na kola. V rekreačním zákoutí byla vyrobena a instalována nová lávka do lanového centra a opravena střešní konstrukce altánu na Nových domcích. Vedle toho oddělení komunálních služeb MěÚ Šumperk nechalo vysadit novou alej při cestě na Nové domky.
Čarovný les s novými sochami
Prostředí Čarovného lesa oživily nové sochy, které zpestřují procházky návštěvníků. Pravidelně sečení trávy okolo tůní a chodníky, mulčované krajnice a obnovená příkopová tělesa s propustky zajišťují komfortní a bezpečný pohyb po lese.
Obnova studánky a péče o stromy
Podniky města také obnovily studánku na Tulince. Odborníci se postarali o údržbu korun stromů a zpracování vývratů po větrných epizodách. Vyměněny byly také dva kusy svodnic na lesní cestě vedoucí na Nové Domky a pro sochaře spolku Artiby Šumperka bylo zajištěno 5 kusů výřezu dubu pro červencové sochařské sympozium Andělárium v Rejcharticích.
Nové traily nad Kotlem a nové tůně
V lese mezi Šumperským kotlem a Vyhlídkou nyní oddělení komunálních služeb MěÚ Šumperk nechalo letos od projektanta Ondřeje Hoigra zpracovat nové traily pro cyklisty, kteří přišli o bikepark v Cihleně. Nově jsou ve svahu pod Vyhlídkou vybudovány dvě trasy pro náročnější i začínající bikery. Nový "bikepark" bude otevřen po zimě, a bude ještě na jaře 2025 doplněnlavičky a zpřístupněn veřejnosti.
Město Šumperk realizovalo také projekt „Tůně pod Čarovným lesem“, jehož cílem bylo vytvoření čtyř tůňových biotopů v lokalitě pod Městskými skalami. Nové tůně jsou již dokončeny a slouží ke zvýšení atraktivity městského lesa. Hlavní funkcí tůní je podpora a zvýšení biodiverzity, zadržování vody v krajině, stabilizace ekologické kostry krajiny a v neposlední řadě také estetická a krajinotvorná funkce. Tůně se určitě stanou příjemným odpočinkovým místem pro návštěvníky lesa, proto také budou doplněny o mobiliář. Projekt „Tůně pod Čarovným lesem“ je spolufinancován Evropskou unií. Celkové předpokládané uznatelné výdaje činí 940 381 Kč, požadovaná dotace je ve výši 741 474 Kč.
Boj s kůrovcem pokračuje. Les prochází obnovou
Na pozadí těchto novinek se PMŠ aktivně zapojují do boje s kůrovcem. V roce 2023 bylo odtěženo 42 000 kubíků dřeva, z velké části v rámci nahodilé těžby (kůrovec, vítr, sucho). V roce 2024 bylo prozatím vytěženo 24 000 kubíků dřeva s poklesem podílu kalamitního dřeva. Od roku 2018 se neprovádí úmyslná těžba, ale těží jen dědictví kalamity způsobené suchem, kůrovcem nebo polomem. Dřevo se prodává za běžné tržní ceny a po těžbě se plochy zalesňují dle platných metodik, a to jak přirozeným zmlazením, tak umělou výsadbou s podílem melioračních a zpevňujících dřevin, zejm. jedlí a listnatých dřevin. Zatím bylo v roce 2024 zalesněno 32 ha lesa, a to vysazením 175 tisíc sazenic v hodnotě přes 4,7 mil. Kč bez DPH.