Vzpomínkové akce se zúčastnili starostové Troubelic Ondřej Plačko a Medlova Jan Zahradníček, odkud několik obětí popravy pocházelo, dále poraporčík Krajského vojenského velitelství Petr Kubelka jehož vojáci drželi u památníku čestnou stráž, Vilém Kantor a Naděžda Wojnarová z Českého svazu bojovníků za svobodu, za Rehabilitované vojáky z povolání nadpraporčík Jan Hrubý. Z Klubu vojenských důchodců se zúčastnil předseda Bořivoj Lešenar, zástupci Československé obce legionářské, zastupitelé města Šumperka, žáci ZŠ Vrchlického a 8. května, Bratrušovští pátrači v čele s prezidentem Jiřím Matýsem a historikem Drahomírem Poláchem a občané města Šumperka a obce Bratrušova.
„Při vzpomínkové akci zazněla česká hymna, byly položeny květiny, starosta města Šumperka Zdeněk Brož a historik Jan Benda pronesli několik slov a dva studenti šumperského gymnázia přednesli několik veršů“, řekl Bohuslav Vondruška ze šumperské radnice a dodal, že hudbu zajistil Dechový orchestr Základní umělecké školy Šumperk. Pietnímu aktu přihlíželo zhruba 200 lidí.
Na závěr se nemálo odvážlivců vydalo za hustého deště směrem k místu, kde se nacházel hromadný hrob popravených vlastenců. Cíl cesty se nachází asi 10 min. chůze od bratrušovského památníku, na konci areálu bývalé střelnice, kde býval mohutný val s palisádou, postavený proti zbloudilým střelám. „Skupinka nadšenců, kteří si říkají Bratrušovští pátrači, před časem místo hromadného hrobu našli, uklidili od popadaných stromů a osadili pískovcovou pamětní deskou“, řekl Vondruška s doplněním, že celou trasu doplnili značením. Desku představil prezident Bratušovských pátračů p. Jiří Matýs a k historickému pozadí popravy šestnácti vlastenců pohovořil historik a člen pátračů Drahomír Polách, následně k desce položil květiny mj. i starosta města Zdeněk Brož.
Místo pamětní desky u hromadného hrobu najdete zde.