„Po městě se šušká, jak si straky našly nový způsob, jak přehodit kulatinu na zlaťáčky. Nejmenší prodejní cena kulatiny je 600 korun, zjistili jsme, že není nejmenší problém s prodejem, ba naopak si vybereme ty, kteří nám sypou zlaťáky bokem, vše pod pětistovku začíná smrdět a je v tom opět okrádání našeho města, straky si nastavily byznysplán a věří si, že mají volnou ruku…. Polskými kamiony se to v lese jen hemží, kdo uzavírá smlouvy na prodej a za kolik, a hlavně kdo z úředníků tyto straky kontroluje, že by vznikal nový duet na porcování městského majetku?... Čistka PMŠ se zřejmě úplně nepodařila…,“ to je jen výňatek z dopisu, který byl zaslán na městský úřad, radu města a finanční výbor. Dopis, který je plný gramatických chyb a který napadá dvě osoby z Podniků města Šumperka a smluvního partnera, je opatřen podpisem Uliční výbor 22, Šumperk a nečitelnou parafou.
Město Šumperk rozhodně odmítá, že by v jeho lesích probíhaly jakékoliv netransparentní záležitosti a ohrazuje se vůči všem obviněním z obohacování se některých osob na úkor města.
„V březnu došlo k větrné kalamitě, která na městských lesích poškodila více než deset tisíc kubíků dřeva. Lesní statek Třemešek, který v tomto lese hospodaří na základě podpachtovní smlouvy, odmítl těžit nad roční objem, který je stanoven 13600 kubíků dřeva,“ vysvětluje současnou situaci v městských lesích ředitel Podniků města Šumperka Miroslav Pospíšil.
Podotkl, že vzhledem k tomu, že řádí kůrovcová kalamita, bylo třeba les co nejdříve vyčistit a zabránit tak dalšímu šíření kůrovce. Proto vypsaly Podniky města Šumperka poptávkové řízení, ve kterém nabídla nejvyšší cenu Petrovská lesní s.r.o. Ta vysoutěžila těžbu kalamitního dřeva v objemu pět tisíc kubíků v ceně 372 korun za kubík. Dodatkem pak byl objem dřeva navýšen na 11 tisíc kubíků, které budou vytěženy do konce letošního roku. Všechny tyto kroky včetně vyhodnocení poptávkového řízení schválila Správní rada Podniků města Šumperka.
„Poptávkové řízení bylo naprosto transparentní. Oslovili jsme sedm firem, z nichž se čtyři omluvily s tím, že nemají zájem. Cenovou nabídku na těžbu kalamitního dřeva poslala firma Export Wood, která navrhla 300 korun za kubík, Opavská lesní měla zájem o dřevo za 350 korun za kubík, nejvyšší cenu nabídla Petrovská lesní, a to 372 korun,“ informoval Miroslav Pospíšil.
„Do konce června z městského lesa odvezlo tisíce tun dřeva zhruba 250 kamionů. Ty jezdí ve dne v noci včetně víkendů, některé z nich si těžební společnost najala v Polsku,“ uvedl správce lesů města Šumperka Bořivoj Hojgr.
Zdůraznil, že nyní je na trhu přetlak dřeva, proto je důležité, že se podařilo kalamitní a napadené dřevo na trhu uplatnit. „Děláme všechno pro to, aby se dále nešířila kůrovcová kalamita a abychom tak zabránili dalším škodám,“ doplnil Bořivoj Hojgr.