Cílem soutěže realizované v režimu České komory architektů bylo vytvoření umělecké intervence, která by působila jako důstojná a zároveň sebevědomě ztvárněná brána města. „Ambicí celého procesu soutěže je přinést novou kvalitu a význam dnes neutěšenému místu, pomyslnému prahu našeho města,“ říká místopředseda hodnotící komise a starosta Miroslav Adámek.
Zadání soutěže přilákalo celkem 28 soutěžních účastníků a dále bylo k vidění 8 nesoutěžních návrhů od talentovaných studentů VOŠ a SPŠ Šumperk. Odborná porota, složena z renomovaných odborníků v čele s profesorem architektury Janem Šépkou, kunsthistoričkou Anežkou Bartlovou, výtvarnicí Pavlou Scerankovou, zahradní architektou Radmilou Fingerovou a dalšími hodnotila návrhy 12. dubna 2024.
Výsledky soutěže byly předloženy městské radě v červnu a následně v letních měsících probíhala příprava katalogu a výstavy, která je nyní veřejnosti přístupná až do 3. listopadu, a to v galerii Jižního křídla Domu kultury.
„Hlavní přínos výtvarné soutěže byl pro vedení města v tom, že dorazilo velké množství kvalitních návrhů se zcela rozdílnými přístupy – umělecké instalace, architektonická, ale i krajinářská řešení. Byla možnost porovnat si různé přístupy k lokalitě. Město jako zadavatel si poprvé v historii prošlo celým procesem umělecké soutěže dle regulí České komory architektu. Do budoucna tak víme, i u větších staveb, co od takové soutěže čekat a víme, že to umíme celé zprocesovat.“ uvedl Karel Hošek, místostarosta města.
Vítězný návrh má charakter krajinářské úpravy a jeho úspěch závisí na živé přírodě. Aby byl dlouhodobě úspěšný, bude vyžadovat pečlivou údržbu. Je nezbytné dohodnout se s autory návrhu na jeho praktickém fungování, což bude klíčové pro rozhodnutí, zda se realizuje právě tento projekt nebo jiný z oceněných. Uvažujeme o drobných úpravách, avšak základní myšlenka by měla zůstat nedotčena. Tento projekt také otevírá debatu o možných úpravách dalších okružních křižovatek ve městě, které rovněž potřebují zvýšenou pozornost. „Je potřeba poděkovat všem, kteří se podíleli celém procesu soutěže v čele s porotou, která nesla nelehké břímě volby. Největší poděkování patří účastníkům soutěže,“ říká starosta a závěrem dodává, že důležitější než proces soutěže je naplnění původní ambice, tedy kultivace daného místa.
K soutěži Intervence Šumperk byl vydán katalog dostupný v tištěné i PDF verzi ke stažení.
Úspěšné soutěžní návrhy:
1. místo - atelier Landa Ruhmkorf s.r.o.
2. místo - atelier DKLN, s.r.o.
Dále byly uděleny čtyři odměny.