Veronika Drábková
Veronika Drábková, rozená Vršanová, se narodila 6. června 1924 jako pátá ze šesti sourozenců ve slovenské rodině v malé vesnici v Rumunsku. V roce 1948 se s manželem a dvěma dětmi přestěhovala do obce Podlesí u Hanušovic, kde se rodina rozrostla o další čtyři děti. Kromě péče o rodinu Veronika pracovala v zemědělství a později v mateřské škole. Její manžel byl kovářem.
Po smrti manžela našla nového partnera v obci Horní Orlice, kde se znovu provdala a s novým manželem zde prožila více než deset let. Během tohoto období úspěšně bojovala s rakovinou prsu díky podpoře rodiny. Po smrti druhého manžela se přestěhovala do Šumperka, aby byla blíže svým třem dcerám.
Nyní žije již více než dvanáct let se svou dcerou Veronikou v Šumperku, která se o ni stará společně se svým manželem. Veronika bohužel prožila ztrátu tří ze svých dětí, což byla pro ni velká rána.
Veronika má ráda ruční práce jako vyšívání, šití a háčkování a v minulosti měla zálibu také v zahradničení. V současnosti ji nejvíce těší návštěvy svých osmnácti vnoučat a mnoha pravnoučat. Při příležitosti jejích stých narozenin jí jménem města Šumperka blahopřála radní Valerie Hrubá.
MUDr. Jiřina Koutná
Onkoložka a zakládající členka občanského sdružení Liga proti rakovině se narodila 6. června 1934 v Hradci Králové a letos tak oslavila 90 let.
Liga byla založena v Šumperku v roce 1991 a její činnost se zaměřuje na prevenci nádorových onemocnění, propagaci zdravého životního stylu, podporu onkologicky nemocných a podporuje výzkum v oblasti onkologie.
Původně chtěla studovat medicínu v Hradci Králové, ale kvůli politickým důvodům nebyla přijatá a dva roky pracovala jako laborantka. Později se dostala na medicínu v Brně. Po ukončení studií v září 1960 byla umístěna do nemocnice v Šumperku, kde získávala zkušenosti na různých odděleních. Krátce po narození dcery v roce 1961 se vrátila do práce a byla přidělena na onkologii. Postupně toto oddělení vybudovala, získávala znalosti a literaturu konzultacemi v onkologickém ústavu v Brně.
Zavedla mikroskopické vyšetřování vzorků nádorů odebíraných tenkou jehlou, což byla v té době nová metoda.
Po sametové revoluci se zapojila do zakládání Ligy proti rakovině inspirované norskými vzory. Organizovala rekondiční pobyty pro ženy, sháněla sponzory a mecenáše, aktivně přednášela v různých organizacích v okrese, na odborných konferencích celostátního významu. Až do svého odchodu do důchodu v 72 letech pracovala na onkologii.
Oslavy jejich 90. narozenin se konaly s rodinou i s kolegy z Ligy proti rakovině. Blahopřání jménem města Šumperka jí předala místostarostka Eva Kostecká a radní Valerie Hrubá.