„Zateplení se dočkaly jak obvodové zdi, tak střecha. Energeticky úsporná opatření ocení žáci a pedagogové hlavně v zimě, kdy na ně už nepotáhne netěsnícími okny. Díky tepelné izolaci by příjemné prostředí ve škole mělo být po celý rok, před sluncem třídy ochrání také žaluzie,“ přiblížila ředitelka školy Irena Jonová.
Podle odborníků škola po rekonstrukci ušetří 1425 GJ energie za rok. Po dokončení tepelných izolací dostane novou fasádu okrové barvy. „Dosavadní střízlivá barva se hodí ke školní budově i k okolní vilové čtvrti, jejíž ráz jsme neměli v úmyslu narušit, proto jsme nechtěli výraznou změnu,“ vysvětlila Jonová.
Rekonstrukce zahájila už v dubnu a potrvá do 19. října. „Práce zasáhly do závěru školního roku, který jsme kvůli nim o týden zkrátili. I přes prázdniny mohou díky vstřícnému přístupu firem v budově působit administrativní zaměstnanci školy,“ uvedla ředitelka.
Ruch stavby neunikl obyvatelům z okolí. „Stavební provoz dočasně poznamenal místní klidné prostředí a zhoršil lidem životní podmínky, naštěstí se k rekonstrukci nepostavili negativně. Až práce skončí, chceme jako kolaudační slavnost uspořádat fotbalový zápas, na který pozveme stavebníky i obyvatelstvo. Bude to naše poděkování firmám za odvedenou práci a také lidem z okolí za trpělivost,“ usmívá se Jonová.
Budova šumperského „učňáku“ byla postavena jako moderní pavilonová škola v roce 1967. Kromě později vybudovaného vestibulu neprošla v uplynulých desetiletích výraznějšími úpravami. „O rekonstrukci jsme požádali v loňském roce a potěšila nás vstřícnost vedení Olomouckého kraje. Radní i zastupitelé pochopili, že opravy jsou nutné, a bezodkladně je schválili,“ řekla ředitelka.
Rekonstrukce se škola dočkala také díky evropským dotacím. Olomoucký kraj na ni získal téměř 22 milionů korun z Fondu soudržnosti a přes milion ze Státního fondu životního prostředí. Z vlastních prostředků přispěl částkou přes dva a půl milionu korun. Dodavatelem stavby je firma OHL ŽS Olomouc. Jako subdodavatelé se na rekonstrukci podílejí firmy z regionu.
Opravy by si však zasloužil také vnitřek budovy. „Je třeba zrekonstruovat schodiště a vymalovat. Byli bychom rádi, kdyby se vše povedlo udělat už o příštích prázdninách,“ tvrdí Jonová, která má dalekosáhlé plány také s okolím školy. „Chtěli bychom vybudovat sportovně-rekreační areál, který by sloužil našim žákům a studentům i široké veřejnosti. Mohlo by tam vzniknout hřiště pro workout, další sportoviště i odpočinková zóna se zelení. Zatím nám scházejí potřebné finanční prostředky,“ přiznala ředitelka.
Vzdát se přesto nemíní a uvažuje, že se spolu s učni pustí do budování svépomocí. „Studují u nás budoucí tesaři, truhláři, zámečníci a obráběči kovů, takže mnohé bychom zvládli vlastními silami. Bez finanční pomoci zvenčí to však nepůjde,“ obává se Jonová.