Ten funguje pod záštitou YMCA Brno a patří k nejlepším v ČR. Vznikl v roce 1999 a všechny je spojuje láska k irské hudbě. Jak sami říkají: „Máme irskou hudbu příliš rádi na to, abychom u ní jen seděli.“ Kromě běžných tanečních vystoupení se pravidelně zúčastňují mezinárodních soutěží, ze kterých si přivážejí přední umístění. Dvakrát ročně otevírají kurzy pro začátečníky i pokročilé, děti i dospělé. Každoročně také tvoří delší taneční představení se snahou posunout sebe i irský tanec někam dál. Úzce spolupracují s tanečníky světových jmen jako je např. Stephen Scariff a Ronan Morgan (Lord Of the Dance), nebo Anne-Marie Cunningham a Shane McAvinchey (Riverdance).
Quanti Minoris lze popsat jako folkrockově s keltskými kořeny říznutý středověkým pouličním bigbítem. Skupina sama tento žánr nazývá „hradrock“. Repertoár tvoří kromě vlastní tvorby většinou zhudebněná poezie středověkých autorů (např. F. Villon) a je inspirován hudbou z období 13. – 17. století. Melodická linka s nosným středověkým prvkem za použití replik historických nástrojů je přepasírována přes rockový základ. Díky své zajímavé zvukové barevnosti (gemshorn, šalmaj, křivý roh, zobcové flétny, píšťala s měchuřinou, chalumeau, příčná flétna, loutna, kvinterna, viola da gamba-alt) zapadne stejně dobře do prostředí hradů a zámků, tak i na pódia folkových, rockových, ale i etno a worldmusic festivalů. A právě vystoupení Quanti Minoris zahájí celý Keltský večer.
Kapela Dick O'Brass hraje styl muziky zařaditelný pod pojem keltský rock. Ve své tvorbě čerpá něco z tradicionálů keltského světa (Bretaň, Irsko, Wales, Skotsko), které od základů mění k obrazu svému, většinu repertoáru však v současnosti tvoří autorská tvorba s českými texty a širokým záběrem od artrocku po bigbít. Styl hudby nezapře ani vliv kapely ZOO, se kterou je Dick O'Brass personálně propojen. Energická muzika okořeněná zvukem skotských dud, keltské harfy a bretaňských šalmají nemá v české kotlině obdoby a přitahuje posluchače všech věkových kategorií nejen u nás, ale i v zahraničí. Tvorba kapely zazněla i v několika českých filmech, například v Bestiáři či historickém filmu Jménem krále. Dokonce v roce 2008 vystoupili s hostujícím zpěvákem Frédéricem Jacqem jako předkapela legendárního bretaňského harfisty a zpěváka Alana Stivella na jeho koncertu v Českých Budějovicích.
Skupina Happy to Meet vznikla na jaře roku 1998 v Šumperku a mezi fanoušky keltské a folk-rockové hudby je dobře známá. Hned v úvodu zvítězili ve čtenářské anketě časopisu Folk & Country a převzali symbolický Zlatý klíč. Zkusili také různé hudební soutěže a štěstí jim přálo. A to i například na festivalu Zahrada, kde získali cenu Krtek za první místo v soutěži kapel. Neodmítli ani účinkování v Malostranské besedě, čímž podstoupili i své první televizní vystoupení v pořadu Zahrada – Folková setkání. Jsou ozdobou mnoha letních festivalů, kde publikum strhnou k tanci svým energií nabitým pojetím irského rocku v českém a anglickém jazyce.
„Během večera se můžete těšit nejen na představení keltské kultury, ale celý program zároveň doplní ochutnávka z více než 50 druhů kvalitní skotské whisky, kterou zajistí Whisky & Kilt Praha,“ prozradila produkční domu kultury Michaela Horáková.
Keltský večer vypukne v sobotu 18. února od sedmi večer ve velkém sále domu kultury. Vstupné na sezení je za 100 Kč. Více informací a rezervace vstupenek najdete na www.dksumperk.cz