Šumperk.info

oblačno oblačno, 9°C

Dnes je pátek 18.10 a svátek má Lukáš

Aktuality:


Rehabilitační oddělení Šumperské nemocnice začalo s úspěchem nabízet akupunkturu

27. 6. 2012 v 10:26 - S další novinkou – akupunkturou - přišlo od letošního roku rehabilitační oddělení Šumperské nemocnice, která je členem skupiny AGEL. Současná akupunktura, která má kořeny v tradiční čínské medicíně, je mezioborová lékařská disciplína s uceleným systémem diagnostiky, prevence, léčby a doléčování. Vhodná je pro všechny věkové kategorie včetně dětí.
FOTO: nemspk.cz
FOTO: nemspk.cz

„U řady našich pacientů byla metoda provedena opakovaně. Výsledky jsou pozitivní,“ říká lékařka rehabilitačního oddělení MUDr. Jitka Krejčí, která se akupunktuře věnuje od studií na lékařské fakultě, sama ji praktikuje 3 roky.
Metoda stará několik tisíc let je vhodná při mnoha zdravotních potížích.Akupunktura se používá u celé řady onemocnění či bolestivých stavů, lze ji využít také při různých funkčních potížích – trávicích, dýchacích, oběhových. Dokáže pomoci i při problémech souvisejících s alergiemi, stresem, úzkostí. Uplatňuje se při poruchách imunity, bolestech zad, bolesti hlavy, bolestivé menstruaci, při nachlazení, pásovém oparu, sterilitě a mnoha dalších. „Nejlepších výsledků akupunktura dosahuje u akutních potíží. Platí totiž, čím kratší dobu porucha trvá, tím méně je fixovaná a na léčbu akupunkturou reaguje rychleji. Výsledky jsou rychleji patrné. Často ale pacienti přichází k akupunktuře pozdě, když už vyčerpali možnosti léčby klasické. Léčba potom může trvat déle,“ tvrdí Jitka Krejčí s tím, že akupunkturu v České republice smějí aplikovat speciálně proškolení lékaři. „Výborná je u jakýchkoliv pohybových problémů, z nichž celá řada je funkčního charakteru. Velmi výhodná je zde kombinace rehabilitační léčby a akupunktury, díky čemuž se léčebný proces značně urychlí,“ doplňuje lékařka.
Akupunktura se zakládá na celostním pohledu na lidské tělo a na filozofii rovnováhy životní energie. Ta dle klasické východní medicíny proudí v těle po 12 drahách, které odpovídají tělesným orgánům. Cílem této metody je navodit harmonické proudění a rovnováhu životní energie v lidském těle. „Léčba spočívá v cíleném ovlivňování organizmu stimulací určitých míst, tzv. akupunkturních bodů. Po stanovení diagnózy je vybrána konkrétní kombinace bodů ovlivňující daný stav a zvolena vhodná léčba. K tomu se používají speciální akupunkturní jehličky,“ vysvětluje lékařka.
Na rehabilitačním oddělení Šumperské nemocnice se využívají systémy akupunktury ušní i „tělové“. Při ušní se s výhodou používají miniaturní jehličky - tzv. "trvalky". Ty jsou aplikovány pacientovi do aktivních bodů ucha, přelepeny náplastí a on s nimi odchází domů. Tento typ je výhodný, je-li třeba delšího působení na akupunkturní bod. Systém se využívá např. při terapii obezity, u odvykání kouření, alergií, k navození psychorelaxace při déletrvajícím stresu. Jehly postupně, do několika dnů až měsíce, samy vypadnou. Při tělové akupunktuře pacient leží v ordinaci, kde mu lékařka aplikuje jehly do akupunkturních bodů na těle. Po 20 minutách působení jsou jehly odstraněny a pacient odchází.
Pro některé pacienty, kteří mají např. obavy z aplikace jehel, lze použít i jiné možnosti ovlivnění akupunkturních bodů jako „moxování“ – působení tepla ze speciálních moxovacích tyčinek či aplikaci magnetů. Ty působí jednak magnetickým polem a jednak akupresurně, tedy tlakovým ovlivněním akupunkturních bodů. Akupresuru často používají při své práci i fyzioterapeuti a po instruktáži ji v řadě případů zvládne pacient i sám. V některých případech je vhodná kombinace více metod.
"U některých zdravotních problémů se samozřejmě neobjedeme bez spolupráce pacienta, jak tomu je např. u terapie obezity, kdy bez režimových opatření, správné úpravy stravování, pohybu a pitného režimu pacienta, nemusí být efekt léčby vždy dle očekávání. U motivovaných pacientů ale mohou výsledky velmi pozitivně překvapit,“ dodává MUDr. Krejčí s tím, že zkušení lékaři pacienty ihned na začátku terapie upozorní, co pro ně je, a není vhodné a zda právě jim dokáže akupunktura pomoci.
Pacienti se mohou k akupunktuře objednat na recepci ambulance rehabilitace, a to na telefonním čísle 583 333 651, případně se o vhodnosti a možnostech metody poradit přímo s paní doktorkou Krejčí na telefonním čísle 583 333 603. Doporučení od lékaře není třeba. Akupunktura je nadstandardním výkonem, který není hrazený zdravotními pojišťovnami, takže si jej pacient hradí sám. Za jednu proceduru zaplatí pacient 300 korun. Balíček pěti ošetření stojí 1400 korun. „Odborníci doporučují absolvovat 5 až 10 akupunktur. Takto lze u řady pacientů dosáhnout trvalého účinku, posouzení délky léčby je vždy individuální,“ uzavírá MUDr. Jitka Krejčí.


Autor: Ing.Hana Szotkowská - mluvčí holdingu AGEL Zdroj: http://nemocnicesumperk.agel.c...kupunktura

Reklama


Reklama

Komerční sdělení

Šumperk.info na Facebooku

Přidejte se k nám na facebooku.

Reklama

Reklama