Domluvit se s neslyšícími pacienty bude pro zdravotníky Šumperské nemocnice zase o něco jednodušší. Pokud se zdravotnický personál setká s neslyšícím, bude moci se s ním rychle a účinně domluvit. Pomocí tabletu může zprostředkovat komunikaci na dálku prostřednictvím online tlumočníka přítomného na obrazovce zařízení. Tlumočník neslyšícímu vše vysvětlí. „Profesionální tlumočník je k dispozici čtyřiadvacet hodin denně. Zdravotník bude s neslyšícím hovořit a tlumočník, se kterým se spojí pomocí tabletu, mu hovor na displeji okamžitě přeloží do znakového jazyka, stejně tak tlumočník přeloží znakový jazyk zdravotníkům,“ přibližuje novinku manažerka kvality Ing. Martina Klimková.
Projekt, který má usnadnit komunikaci pacientů s personálem zdravotnických zařízení, zahájila před dvěma lety APPN - Agentura pro neslyšící a je realizován s podporou České televize, která pro ni uspořádala jeden ze svých Adventních koncertů. Službu on-line tlumočení do znakového jazyka zatím využívá asi dvě desítky nemocnic po celé České republice. Každá nemocnice, která díky tomuto projektu uskuteční významný krok k bezbariérovosti pro skupinu neslyšících pacientů, bude označena modrobílou nálepkou s označením „Bezbariérová nemocnice pro neslyšící“. Na ní bude uvedeno místo, kde lze v areálu nemocnice tablet najít.
APPN - Agentura pro neslyšící provozuje od roku 2011 online tlumočnickou službu NONSTOP, která je založena na tlumočení do znakového jazyka „na dálku“. Tlumočník se nachází na jiném místě než klient, takže je možné jeho tlumočení využít i z druhého konce republiky. Podstatou je možnost přenosu znakového jazyka prostřednictvím webkamery a zároveň přenos mluvené řeči prostřednictvím běžného telefonu. Tímto způsobem lze tlumočit jednak osobní rozhovor neslyšícího například s lékařem či zaměstnavatelem, ale lze tlumočit i telefonický hovor či textový dokument. Dále je možné poslat slyšícímu i neslyšícímu člověku vzkaz, zprávu apod. Při překládání do znakového jazyka se v centru střídá asi dvanáct tlumočníků a APPN poskytuje tuto službu více než 800 neslyšícím klientům. V roce 2013 se tímto způsobem uskutečnilo 25 249 tlumočených hovorů, přičemž 238 hovorů proběhlo právě v Olomouckém kraji.
Speciální tablet bude pomáhat v komunikaci s neslyšícími pacienty i v Šumperské nemocnici
16. 7. 2014 v 12:08 - Zdravotníkům Šumperské nemocnice, která je členem skupiny AGEL, bude nově pomáhat při komunikaci s neslyšícími pacienty tablet, prostřednictvím kterého budou moci zprostředkovat tlumočení do znakového jazyka on-line „na dálku". Nemocnice má možnost využívat tuto novou službu díky projektu Bezbariérové nemocnice i pro neslyšící. Tablety pro komunikaci s neslyšícími začali v Olomouckém kraji také nedávno používat nemocnice v Prostějově, Přerově a Šternberku.

FOTO: nemspk.cz
Reklama
Reklama
Komerční sdělení
Šumperk.info na Facebooku
Přidejte se k nám na facebooku.