Šumperk.info

oblačno oblačno, 19°C

Dnes je pátek 4.4 a svátek má Ivana

Aktuality:


Šumperská nemocnice začala odebírat pupečníkovou krev

22. 2. 2012 v 08:00 - Šumperská nemocnice, která je členem skupiny AGEL, zařadila do svých služeb novinku. Gynekologicko-porodnické oddělení splnilo velice přísná legislativní kritéria a prostřednictvím rodinné banky Cord Blood Center CZ získalo povolení k odběrům pupečníkové krve od Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Šumperská porodnice tak nově nabízí budoucím maminkám možnost nechat si odebrat pupečníkovou krev pro vlastní potřebu dítěte. Právě pupečníková krev může být později využita v případě léčby závažných onemocnění dítěte a v určitých případech může pomoci i v léčbě jeho sourozence.

Pupečníková krev se dnes využívá k léčbě obdobně jako kostní dřeň. Její velkou předností je, že kmenové buňky z pupečníkové krve jsou získané na počátku života, jsou tedy mladé, nezatížené životním stylem ani aktuálním onemocněním, s velmi nízkým rizikem přenosu virových infekcí. „Rodiče mohou odběrem pupečníkové krve zabezpečit svému dítěti rychlý a výhradní přístup ke krvetvorným buňkám, pokud by je někdy v životě potřebovalo. Pokud tedy například dojde k onemocnění krvetvorby, může být poškozená krvetvorná tkáň nahrazena transplantací krvetvorných kmenových buněk,“ říká primář gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Miloš Vysloužil. Výhodou je, že uskladněná pupečníková krev může být zamrazená v tekutém dusíku po celá desetiletí. „Takto uskladněná pupečníková krev může být k dispozici pro léčbu v průběhu několika dnů od obdržení požadavků ošetřujících lékařů,“ sdělil MUDr. Miloš Vysloužil a podotkl, že od první úspěšné transplantace pupečníkové krve v roce 1988 bylo ve světě provedeno do dnešního dne více než 30 tisíc transplantacípupečníkové krve.
Současná medicína využívá schopnosti především krvetvorných kmenových buněk z pupečníkové krve k léčbě nemocné či nefunkční kostní dřeně u asi osmdesáti závažných onemocnění. Podle typu onemocnění je možno použít buď vlastní pupečníkovou krev, pupečníkovou krev sourozence nebo od cizího dárce z veřejného registru. „Odběr pupečníkové krve se provádí ve třetí době porodní, po přestřihnutí pupeční šňůry ještě před porodem placenty. Placenta i pupečníková šňůra jsou orgány dítěte, a proto je odběr naprosto bezbolestný a neznamená žádné riziko pro maminku, ani pro dítě, které je v době odběru již v péči lékařů a porodních asistentek. Odběr provádí zkušený a odborně zaškolený personál,“ sdělil primář.
V Šumperské nemocnici se snaží budoucí maminky informovat o možnostech odběru pupečníkové krve již v průběhu těhotenství. Pokud se rozhodnou pro odběr pupečníkové krve pro vlastní použití u svého dítěte, je nutné se zaregistrovat u společnosti Cord Blood Center CZ, která splnila jako první v České republice přísná kritéria a legislativní požadavky a získala povolení k odběrům, zpracování a uchovávání pupečníkové krve pro vlastní potřebu dítěte od Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Autologní odběry krve nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění a akreditovaná společnost momentálně nabízí tuto službu pro rodiče za necelých 10 tisíc korun. Tuto částku je možné rozdělit na 12 měsíčních splátek po osmi set třiceti korunách. Roční skladovací poplatek následně činí 1490 korun.
Šumperská nemocnice chystá v nejbližší době další novinku v podobě rozšířené nabídky ke klasickému odběru pupečníkové krve, a to odběr z placenty. Odběr je technicky i finančně o něco náročnější, ale umožní získat nejméně o třetinu více krve a tím i více vzácných kmenových buněk. „Tento „prémiový odběr“ (odběr z pupečníku a placenty) nabídne šumperská porodnice rodičům již od dubna letošního roku,“ uzavírá primář porodnice MUDr. Miloš Vysloužil.


Autor: Ing.Hana Szotkowská - mluvčí holdingu AGEL Zdroj: http://nemocnicesumperk.agel.c...ikova-krev

Reklama


Reklama

Komerční sdělení

Šumperk.info na Facebooku

Přidejte se k nám na facebooku.

Reklama

Reklama