Cévní mozková příhoda, roztroušená skleróza, různá onemocnění centrálního nervového systému, to vše jsou stavy vyžadující speciální rehabilitační péči. Jednou z léčebných metod, která pomáhá neurologickým pacientům k návratu zpět do běžného života je i koncept manželů Bobathových, který nově využívají také odborníci z rehabilitačního oddělení Nemocnice Šumperk.
Cévní mozková příhoda postihla před třemi lety i pětašedesátiletého pana Josefa Kaňoka ze Šumperku. Díky tomu, že se do péče lékařů dostal poměrně včas, svůj zápas o život tehdy vyhrál. Nemocnici však opouštěl na vozíku. Na svůj život ale nerezignoval a naopak začal v odborném léčebném ústavu v Pasekách každý den poctivě cvičit, aby se již domů mohl vrátit „po svých“. „Pochopil jsem, že tohle mi nikdo z mozku nevyoperuje a pokud někdy budu chtít zase chodit, půjde to jen silou vlastní vůle. Prostě to chtělo cvičit, cvičit a cvičit,“ popisuje dnes již s úsměvem na tváři pětašedesátisátiletý muž. Po návratu domů se dostal do péče odborníků rehabilitačního oddělení Nemocnice Šumperk, kteří s ním začali cvičit světově uznávanou speciální metodu manželů Bobathových. „Jde o speciální koncept, který byl vyvinut na základě pozorování a zkušeností. Terapeut důkladně pozoruje a analyzuje funkční dovednosti pacienta. Zaměřuje se především na kvalitu provedení pohybu a na to, co pacient zvládne s dopomocí, a které aktivity není schopen provést vůbec a proč,“ vysvětluje vedoucí fyzioterapeutka Nemocnice Šumperk Mgr. Olga Válková. Na základě podrobného vyšetření pak odborníci sestaví konkrétní terapeutický plán s cíli, kterých by chtěli během léčby dosáhnout. Plán také popisuje způsoby, jakými by chtěli terapeuti požadovaného efektu dosáhnout. „V rámci terapeutických postupů je možné použít i různé pomůcky jako jsou míče, válce nebo labilní plochy. Terapie je přesně cílená a plně se přizpůsobuje reakcím pacienta. Pacientům nepomáháme k jednotlivým pohybům, ale děláme vše pro to, aby mohli pohyb provést sami a co nejsprávněji,“ popisuje vedoucí fyzioterapeutka.
Ani pan Kaňok ve svém úsilí nepolevil a i díky odborníkům z rehabilitačního oddělení Nemocnice Šumperk se postupně navrátil zpět do svého běžného života. Nejenže se po čase odvážil opět řídit svůj vůz, ale mohl se vrátit i zpět do práce ke své milované profesi hodináře. „Kdyby někdo ještě před třemi lety řekl, že budu zase řídit auto, budu moci pracovat a naplno fungovat, nevěřil bych. Od doby, kdy mě mozková příhoda postihla, už mám ale najeto 30 tisíc kilometrů,“ dodává pan Josef Kaňok a netají, že velkou zásluhu na tom má právě terapeutická metoda manželů Bobathových.
Speciální rehabilitační metodu vypracovali manželé Bobathovi ve 40. letech 20. století v Londýně, kde také zároveň založili Bobath centrum, ve kterém se dnes ročně léčí stovky pacientů z celého světa. Bobath koncept se dnes využívá i pro léčbu dětí s různými odchylkami od normálního psychomotorického vývoje – například dětí s dětskou mozkovou obrnou. V Nemocnici Šumperk však cvičí s pomocí této metody výhradně s dospělými pacienty. „V našem zařízení je Bobath koncept využíván u dospělých pacientů s neurologickými onemocněními. Mezi hlavní indikace patří cévní mozková příhoda. S pomocí metody cvičíme také s pacienty s jinými neurologickými onemocněními jako je roztroušená skleróza, stavy po zánětlivých onemocněních centrálního nervového systému, stavy po úrazech nebo po nádorech mozku,“ objasňuje Olga Válková s tím, že na lůžkových odděleních i v ambulantním provozu nyní cvičí s pacienty celkem pět speciálně vyškolených fyzioterapeutů. „Všichni absolvovali certifikovaný kurz Bobath konceptu u dospělých pod záštitou České Bobath asociace,“ dodává vedoucí fyzioterapeutka.
V Nemocnici Šumperk pomáhá pacientům po mozkové příhodě speciální rehabilitační metoda manželů Bobathových
30. 10. 2015 v 15:30 - Po mozkové příhodě pan Kaňok už nevěřil, že ještě někdy usedne za volant. Díky speciální rehabilitační metodě už má najeto přes 30 tisíc kilometrů.

FOTO: Nemocnice Šumperk
Reklama
Reklama
Komerční sdělení
Šumperk.info na Facebooku
Přidejte se k nám na facebooku.