Kostní banka je zařízení, které slouží k odběru kostní tkáně a k jejímu využití především v kostní operativě. Používá se tehdy, jestliže kostní tkáň z nějakého důvodu chybí. „Což je nejčastěji při reimplantaci kloubních náhrad, to znamená při opravě totálních endoprotéz. Každá endoprotéza má totiž svoji životnost, a pokud nastane nutnost ji vyměnit, často dochází k tomu, že kostní tkáň chybí,“ vysvětluje primář ortopedického oddělení MUDr. Zdeněk Štěpán a pokračuje: „V Šumperské nemocnici však máme možnost tuto chybějící tkáň nahradit, a to právě s využitím kostní tkáně od dárce, která umožní daleko lepší výsledky v této operativě.“
Kostní tkáň se používá také při kostních defektech. „A to například tehdy, když objevíme u pacienta ztrátu kostní tkáně. K tomuto stavu často dochází u některých nádorů nebo u lidí, kteří utrpěli zlomeninu a vlastní kostní tkáň je natolik defektní, že ji nejde obnovit. Právě tehdy přichází v úvahu náhrada z kostní banky. Velmi často se kostní tkáň nedostává především z důvodů osteoporózy, která se objevuje především u starších lid, nebo u složitých zlomenin po úrazech,“ objasňuje primář.
Kostní tkáň se odebírá při první implantaci umělé náhrady kloubu - takzvané endoprotézy. „Během zákroku odstraníme část kosti operovaného pacienta, aby tato část mohla být nahrazena umělým kloubem. Takto odstraněná část kosti přitom nemá pro dárce v danou chvíli žádný význam a operovaný pacient se tak může stát dárcem této odstraněné kostní tkáně,“ popisuje MUDr. Štěpán.
Během operace za sterilních podmínek odeberou lékaři na operačním sále kostní tkáň, kterou uloží do plastového dezinfekčního setu a podrobí ji certifikovanému procesu termodezinfekce při teplotě spolehlivě ničící původce možných infekčních onemocnění, a to včetně HIV, syfilitidy a žloutenky. Tato metoda je unikátní a dosud v ČR nebyla používána. Taktéž se provádí mikrobiologické vyšetření odebrané kostní tkáně. Tkáň se následně ukládá podle přesných postupů do mrazicího boxu, kde je udržována teplota mínus 80° Celsia. Poté se po dobu 6 měsíců nachází v takzvané karanténě, takže ji není možné použít. „Pacient, který se stává dárcem, je po poskytnutí souhlasu pečlivě vyšetřen v ortopedické ambulanci Šumperské nemocnice. A to jak před odběrem, tak půl roku po odběru, a pokud jsou všechny výsledky v pořádku, teprve pak můžeme jeho tkáň použít,“ doplňuje primář.
Přestože se medicínské obory trvale zdokonalují, lidskou kostní tkáň v některých případech lékaři stále ještě nedokážou nahradit tkání umělou. „Darované kostní štěpy použité v indikovaných případech významným způsobem zlepšují výsledky operačního léčení a přispívají tak k výborným léčebným výsledkům dosahovaných na našem ortopedickém oddělení. Na oddělení je ročně provedeno na 2 500 operačních výkonů, z toho přes 460 kloubních kyčelních a kolenních náhrad,“ uzavírá MUDr. Štěpán.
V Šumperské nemocnici mohou pacienti nově darovat kostní tkáň, ta pomáhá při výměně endoprotézy nebo po úrazech
7. 6. 2012 v 12:26 - Šumperská nemocnice, jež je členem skupiny AGEL, se může pochlubit další novinkou, která přináší kvalitnější péči pacientům ortopedického oddělení. Jako jedno z mála zdravotnických zařízení v České republice používá Šumperská nemocnice vlastní kostní banku. Díky kostní bance mohou nyní pacienti darovat kostní tkáň, která následně pomůže například při opravě defektu kostí u složitých výměn endoprotéz nebo pacientům po úrazech. Použití darovaných kostních tkání tak významným způsobem zlepšuje výsledky operačního léčení a přispívá k výborným léčebným výsledkům.
FOTO: nemspk.cz
Reklama
Reklama
Komerční sdělení
Šumperk.info na Facebooku
Přidejte se k nám na facebooku.